همه چيز در مورد بيمه
عمروپس انداز،مسئوليت و مهندسي،آتش سوزی، ثالث وبدنه و...
لینک دوستان
 

اتومبيل وسيله اي است که در عصر حاضر زندگي بشر را دچار دگرگوني کرده و نزد همه شناخته شده است، ابداع اتومبيل به شخص خاصي بر نمي گردد بلکه به مرور زمان اين وسيله دچار دگرگوني شده تا تبديل به شکل و تجهيزات امروزي گرديده است . در سال 1600 سيمون ستوين هلندي يک ارابه بدون اسب ساخت که نيري خود را از بادبانهايش مي گرفت که توانايي حمل 28 نفر را داشت و مسافت 68  کيلو متري را در 2  ساعت مي پيمود . در سال 1840  ارابه اي در فرانسه اختراع شد که با نيروي فنر هاي بزرگي شبيه فنر ساعت حرکت ميکرد که به خاطر داشتن سرعت زياد همان روز آزمايش متوقف شد.

گروه سرگرمی روزنه

اتومبيلهاي اوليه شبيه درشکه بودند که با نيروي موتورهاي بخار به حرکت در مي آمدند. اين وسيله ها داراي دو چرخ در عقب و يک چرخ در جلو بودند .

شروع صنايع اتومبيل سازي با اختراع موتور احتراقي در سال 1860  میلادی به وسيله يک نفر بلژيکي به نام اتي ين لونوار آغاز گرديد و بعد از آن با پي بردن به نيروي موتور احتراقي روند تکاملي در اين صنعت با سرعت بسيار زيادي ادامه يافت . در سال 1874  میلادي شخصي به نام زيگفريد مارکوس در شهر وين موتور چهار سيلندري ساخته و بر روي يک گاري کوچک نصب کرد ، اين وسيله نقليه با نيروي بخار کار مي کرد.

گروه سرگرمی ROZANEH

 

www.ROZANEHONLINE.com

زيگفريد مارکوس و اولین اتومبیل ساخته شده توسط وی

 

رفته رفته اين موتورها پيشرفت کردند تا زماني که در سال 1876 میلادي بوسيله يک نفر مهندس آلماني به نام نيکلاس اتو ، نمونه بارز و عملي موتور احتراق داخلي با موفقيت ساخته شد. و از اين زمان موتورهاي امروزي با سيکل اتو شکل گرفتند. در اين سيستم عمل تراکم سوخت بر خلاف موتور برون سوز ) موتور بخار ) قبل از شروع احتراق، در داخل سيلندر انجام مي گرفت و راندمان بسيار زيادي نسبت به موتور هاي برون سوز داشت .

 

www.ROZANEHONLINE.com

روزنه آنلاین

نيکلاس اتو

 

اشخاص بزرگي در اين صنعت فعاليت کردند از آن جمله افراد مي توان بزرگاني چون گات ليب دايملر و کارل بنز را نام برد . دايملر که در سال 1834  در آلمان متولد شد، ابتدا براي اتو کار ميکرد ولي در سال 1882  از او جدا و در شهر اشتوتگارد کارگاهي براي خود دایر کرد و بعد از مدتي با شخصي به نام ويلهِلم ماي باخ که وي نيز از اتو تجربه آموزي کرده بود شريک شد. آنها بعد از يک سال اولين موتور خود را عرضه کردند. اين موتور سبک و با سرعت باﻻ در حدود دور 900  دور در دقيقه که براي موتور هاي آن زمان که حد اکثر 200  دور در دقيقه دوران ميکردند شاهکاري به حساب مي آمد. موتور دايملر به مرور از موتور تک سيلندر به موتور 2  سيلندر وي شکل تغيير شکل داد که مجهز به کاربراتور بود. طراحي اين کاربراتور توسط ماي باخ انجام شد. دايملر مهندس ماجراجو و خلاقي بود که سيستم جرقه زني جالبي را براي موتورهاي خود طراحي کرد اين سيستم که به سيستم لوله داغ معروف بود جرقه را توسط يک لوله پلاتيني که در باﻻي سيلندر قرار داشت و انتهاي ديگرش توسط شعله سرخ نگه داشته مي شد توليد مي کرد.

 

گروه سرگرمی روزنه

گات ليب دايملر

 

روزنه آنلاین

گروه سرگرمی ROZANEH

دايملر (نفر سمت چپي ) سوار بر اولين اتومبيل خود که با موتور عمودي خود 5/1 اسب بخار قدرت داشت.

 

و اما بنز نيز يک مهندس متبحر آلماني و ده سال از دايملر کوچکتر بود . او براي سيستم جرقه زني موتور خود از الکتريسيته استفاده کرد. او تصميم گرفت خود يک وسيله نقليه موتوري بسازد، لذا موتور 4  سيلندري طراحي و آن را روي يک وسيله نقليه سه چرخ قرار داد. اين موتور از موتور دايملر سنگينتر و نصف سرعت آن را داشت. دو اثر از اين موتور ها همچنان در موتور هاي امروزي استفاده مي شود که عبارتند از سوپاپهاي قارچي شکل و سيستم خنک کاري با آب البته سيستم خنک کاري دايملر از نوع ترموسيفون ( در اين سيستم به آب حرکت چرخشي اجباري داده نمي شود بلکه مخزن آبي در سطح باﻻتر از موتور قرار دارد و آب گرم به علت سبک شدن به سمت باﻻ وآب سرد به دليل سنگين شدن به سمت پايين حرکت مي کند) بود.

 

www.ROZANEHONLINE.com

کارل بنز پدر صنعت اتومبيل

www.ROZANEHONLINE.com

 اولين خودرو با موتور تک سيلندر ساخته شده توسط کارل بنز

گروه سرگرمی ROZANEH

موتور يک سيلندر با 75/0 اسب بخار قدرت که توسط بنز ساخته شد

 

يکي ديگر از اشخاصي که در تکامل اين صنعت قدمهايي را برداشته مي توان لواسور را نام برد زيرا او توانست براي اولين بار کلاچ و گيربکس را در خودروهايي به کار ببرد که تا آن زمان از تسمه و چرخ تسمه براي انتقال قدرت استفاده مي کردند . همچنين او اولين کسي بود که از سيستم موتور جلو و انتقال قدرت در چرخهاي عقب استفاده کرد . اختراعات و کارهاي او بعد از فوتش به سال 1897  میلادي بيشتر آشکار شد. از ديگر کارهاي او مي توان تغيير موتورها از حالت وي شکل به موتورهاي رديفي را نام برد. بعد از آن مهندسان مختلف سعي کردند تا با افزايش تعداد سيلندر ها قدرت موتور را افزايش دهند .

با رشد روز افزون خودروها همچنان افراد بسيار ي حمل و نقل با درشکه و چهار پايان را بهتر از خودروها مي دانستند به همين دليل تردد خودروها در بعضي از مناطق تا سالهاي زيادي ممنوع شد و موجب عقب افتادگي اين مناطق از تکنولوژي خودرو سازي شد . يکي از اين مناطق کشور انگلستان بود که تا سال 1896  حرکت اتومبيل در جاده ها ممنوع بود .

در آن زمان به دارندگان خودرو ها به ديده تحقير مي نگريستند و به همين دليل قانوني در سال 1865  میلادي تصويب شد تا حداکثر سرعت مجاز براي خودروهاي آن زمان را تا 6  کيلومتر بر ساعت محدود کند . از ديگر قوانين آن زمان که اجباري نيز بود دارندگان خودروها را مجبور مي کرد تا پشت سر يک نفر که پرچم قرمزي به دست داشت با فاصله 60  ياردي 55 (متر) حرکت کنند. اين قانون که به قانون پرچم سرخ معروف بود تا سال 1875  وجود داشت و بعد از آن به مدت 18 سال ديگر رانندگان را مجبور مي کرد تا پشت سر يک نفر پرچم به دست با فاصله 20  ياردي (18متر ) حرکت کنند اين شخص پرچم به دست مجبور بود تا به ارابه و گاري هاي اسب دار که در بين راه نياز به کمک داشتند بشتابد .

اين قانون تا سالها ادامه يافت تا اينکه در سال 1896  میلادي با اجازه حذف نفر پياده پرچم به دست، رانندگان توانستند با سرعت حيرت انگيز براي آن زمان يعني 18 کيلو متر بر ساعت از لندن تا برايتون را طي کنند که باعث خوشحالي و جشن گرفتن مردم به اين مناسبت شد .

 

گروه سرگرمی ROZANEH

قانون پرچم سرخ و شخصي که مي بايست جلوتر از خودرو با يک پرچم قرمز حرکت مي کرد

 

پيشرفت ها در اين صنعت روز به روز افزايش يافت و هر کس چيزي تازه وارد اين صنعت کرد ، مثلا لنچستر يک انگليسي بود که در سال 1897  توانست از گيربکس سياره اي با شفت محرک به جاي زنجير محرک استفاده کند به علاوه او چرخ دنده حلزوني و محور زنده در عقب، ميل لنگ متعادل ، سيستم روغنکاري تحت فشار به جاي روغنکاري قطره اي يا پاششي را در ليست اختراعات خود به ثبت برساند او همچنين روش باز و بسته شدن سوپاپها را که تا آن زمان به دليل پايين رفتن پيستون در زمان مکش باز مي شد تغيير داد و يک اتصال مکانيکي جدا براي باز شدن سوپاپها طراحي کرد .

رنو نيز با طرح قفل گاردان ضريب را در خط انتقال قدرت به طور چشمگيري بهبود بخشيد و باعث کاهش صداي بسيار زياد آن شد تاير بادي در سال 1845  میلادي توسط يک انگليسي بنام روبرت ويليام تامسون اختراع گرديد و تا 43  سال به صورت اوليه کاربرد داشت تا اينکه يک نفر انگليسي به نام جان بويد دانلپ تاير جديدي را به ثبت رساند ، بعدها دو نفر به نامهاي چارلز ولچ انگليسي و ويليام بارت لت آمريکايي طرح تايرها را اصلاح کردند و روش قرار گيري تاير در داخل رينگ را به ثبت رساندند .

 

گروه سرگرمی ROZANEH

جان بويد دانلپ

 

www.ROZANEHONLINE.com

  

www.ROZANEHONLINE.com

 

گروه سرگرمی ROZANEH

تاير بادي و چگونگي اتصال آن بر روي اتومبيل

 

نصب تاير بادی در چرخ اتومبيل توسط ادوارد ميشلن فرانسوي انجام گرفت او تايرهايي ساخت که در مسابقات اتومبيل راني  ( پاريس � بردو) در سال 1895  به کار رفت ، فرانسه مهد پيشرفت تکنولوژي تايرها بود .

لنچستر در سال 1902  اولين ترمز ديسکي را به ثبت رساند تا راهي براي بر طرف کردن ترمزهاي نا کار آمد آن زمان باز کند ولي50  سال طول کشيد تا اولين ترمز ديسکي به طور کامل در خودرو به کار رود . در سال 1903  مرسدس نيز اولين سيستم ترمز لنت هاي آسبست توسط فردي به نام هربرت فرود مشهور به فرودو در سال 1908  در شهر برايتون ساخته شد . چند تن از مهندسين اروپايي سيستم ترمز در چرخ جلو را ارائه دادند که قبل از سال 1920  بطور وسيع مورد استفاده قرار گرفت .

در ابتدا اتومبيلها چراغ نفتي در جلو خود حمل مي کردند تا مسير جاده در تاريکي قابل رويت گردد. در سال 1900  چراغهاي استيليني به همين منظور جاي چراغهاي نفتي و روغني را گرفت اين چراغها نور سفيدي توليد مي کردند ولي چراغهاي کثيف و پر دردسري بودند . عصر ﻻمپ هاي الکتريکي خودرو نيز از سال 1940  آغاز شد البته ﻻمپ الکتريکي سالها قبل اختراع شده بود ولي در خودرو ها استفاده نمي شد .

 

www.ROZANEHONLINE.com

www.ROZANEHONLINE.com

چراغ هاي جلو روغني براي روشنايي مسير حرکت

گروه سرگرمی روزنه

چراغ راهنماي اتومبيل هاي اوليه

 

مسابقات اتومبيل راني بيشترين تاثير را در رشد تکنولوژي اتومبيل و تجهيز شدن آنها داشت از جمله اين تجهيزات مي توان سيستم ترمز ، تايرها ، سوخت خودرو ، تعليق ، طراحي شاسي ، موتورها و چراغ را نام برد . دايملر يکي از افرادي بودکه در عرصه مسابقات اتومبيلهاي زيادي ساخت او در سال 1901 سفارش يک اتومبيل مجهز براي مسابقات را گرفت که بسيار مورد توجه خريداران واقع شد . در همين سالها دايملر نام شرکت معتبر خود را از دايملر به مرسدس که نام دخترش بود تغيير داد . ﻻزم به ذکر است که اتومبيل در آلمان متولد شد ودر فرانسه رشد يافت ولي در کشورهاي انگليس و آمريکا پيگيري بيشتري نسبت به آن به عمل آمد . در سال 1911 کادیلاک يک استارت الکتريکي روي موتور نصب کرد اين کار باعث معمول شدن استفاده خانم ها از اتومبيل شد.

www.ROZANEHONLINE.com

 

برف پاک کن خودروها که در ابتدا دستي بود جاي جاي خود را به نوع خلائي داد و در سال 1922 اولين برف پاک کن الکتريکي روي اتومبيل نصب شد .

www.ROZANEHONLINE.com

گروه سرگرمی ROZANEH

موتور برف پاک کن الکتريکي

 

www.ROZANEHONLINE.com

برف پاک کن نوع خلائي

در سال 1914 صندلی قابل تنظيم اختراع شد .

 

گروه سرگرمی ROZANEH

در سال 1917 بعضي از اتومبيل هاي مسقف مجهز به بخاري شدند .

چراغ دنده عقب اتوماتيک در سال 1921  استفاده شد .

 

www.ROZANEHONLINE.com

در سال 1922نشانگر الکتريکي سوخت باک ساخته شد .

گروه سرگرمی ROZANEH

در سال 1925 باﻻ بر شيشه هاي جانبي ساخته شد .

به علت تصادفات زياد در سال 1925  از سپر ضربه گير استفاده شد .

در سال 1920  ترمز هيدروليکي توسط ملکم ﻻک هيد امريکايي عرضه شد .

در سال 1922 سيستم تعليق مستقل جلو توسط شرکت ﻻنچيا در خط توليد قرار گرفت و در آن از کمک فنر هيدروليکي استفاده شد . با پيشرفت علم هوانوردي از سال 1930  علم آيروديناميک از هواپيما به خودرو ها منتقل شد که تاثير فراواني در بازده، آرامش، سرعت، ثبات و پايداري، خنک کاري موتور و... داشت .

اتاق اتومبيلها از حالت قوطي شکل به طرحهاي منحني مبدل گرديد . در همين سالها صندوق عقب نيز به اتومبيل اضافه شد .

 

گروه سرگرمی روزنه

www.ROZANEHONLINE.com

از ديگر تحوﻻت تايرها مي توان به آجدار کردن آنها در سال 1930  و بدون تيوب ( تيوب لِس) کردن تایر ها در سال 1948  که اين تاير ها مشکل پنچر شدن را حل نمود . در سال 1920  دوده وارد صنعت ساخت ﻻستيک شد و باعث افزايش دوام ﻻستيک ها شد و رنگ آنها از خاکستري به مشکي مبدل نمود در سال 1953  ﻻستيک راديال ساخته شد .

 

گروه سرگرمی ROZANEH  روزنه آنلاین

بوق هاي اوليه

 

www.ROZANEHONLINE.com

اتومبيل ابتکاري گاز سوز که با گاز خانگي کار ميکرد

روزنه آنلاین

اولين اتومبيل مسقف

 

روزنه آنلاین

تاير تيوب لِس

 

اولین خط تولید اتومبیل توسط شخصی به نام هنری فورد در سال 1908 راه اندازی شد، که تولید اتومبیل فورد مدل T را از سال 1908 تا 1927 در دستور کار داشت، که بالغ بر 15 میلیون از این مدل خودرو تولید و روانه بازار نمود.

 

www.ROZANEHONLINE.com

هنری فورد

 

http://www.rozanehonline.com

 هنری فورد و همسرشان

گروه سرگرمی روزنه

فورد مدل T

 

و اما اولین اتول در ايران

اتومبيل براي اولين بار در سال 1900  میلادي 1270 (هجری شمسی) توسط مظفر الدين شاه قاجار وارد ايران شد . او در يکي از سفرهاي خود به اروپا 2  دستگاه اتومبيل رنو مدل 1890 خريداري و با خود به ايران آورد تا سر آغازي شود براي تاريخچه اتومبيل در ایران .

 

گروه سرگرمی ROZANEH

مظفر الدين شاه قاجار سوار بر اولين اتومبيل خود در ايران البته او رانندگي نمي دانست و فقط در پشت اين خودرو نشسته تا عکسي را به يادگار بگذارد .

 

نخستین اتوبوسی که به ایران وارد شد

اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت به کار گرفته شد، اما به مرور زمان و با توجه به میزان کرایه، سودآوری و زیر ساخت های حمل و نقل توجیه اقتصادی آن رد شد و به همین دلیل اتوبوس به کار گرفته شده به یکی از تجار ایرانی به نام (معین التجار) فروخته شد.او نیز پس از انقلاب مشروطه اتوبوس خود را به تهران آورد و با کرایه هر نفر ۳ شاهی مشغول به فعالیت شد که به مرور زمان تقاضا برای استفاده از این خودرو بیشتر از قبل شد و پس از چند سال با ورود چند اتوبوس توسط تجار مختلف به شهر رونق زیادی در جابه جایی مسافر شکل گرفت.

اما اغلب اتوبوس های شاغل با توجه به مسافت طی شده از اروپا تا مقصد به کارگیری در ایران، بعد مسافت و زمان حمل، مستهلک بودند و هزینه حمل و نقل بالایی را طلب می کردند که در نهایت باعث پایه گذاری صنعت اتومبیل سازی در ایران شد.
براین اساس اولین اتوبوس های مونتاژ شده در سال ۱۲۹۰ شمسی وارد تهران شدند که حدود ۵ درصد جابه جایی مسافران آن زمان توسط ۵۰۰ دستگاه اتوبوس انجام می‌گرفت.
در زمان صدارت وثوق الدوله در سال ۱۲۹۸ با توجه به افزایش نارضایتی مردم از نحوه جابه جایی مسافر، دولتمردان بر آن شدند تا با ایجاد یک اداره به سازماندهی و نظم بخشیدن به حمل و نقل شهری بپردازند که پس از مدتی بحث و تفحص این اداره در بلدیه (شهرداری) پایه گذاری شد. شهرداری موظف شد قوانینی وضع کند تا تسهیلات لازم را برای مسافران ایجاد کند که این قوانین شامل میزان کرایه، زمان کار ناوگان، تثبیت خطوط و آیین نامه انضباطی بود.
در اولین گام شهرداری تمام اتوبوس ها را موظف به دریافت پلاک شناسایی خودرو نمود و در زمان کریم آقا بوذرجمهری، جهت کنترل خطوط هر خط دارای ناظری شد تا بر رعایت ناوگان خطوط نظارت کند. در شهریور سال ۱۳۲۰ نیز تعداد ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در تهران کار می کردند که حدود ۹۰ دستگاه آن بنز بود.
در همین سال اتوبوس های «زایس» روسی وارد ایران شدند و در سال ۱۳۳۱ دولت آقای سهیلی اجازه فعالیت شرکت های خصوصی حمل و نقل را صادر کرد.

 

نویسنده : سینا انصاری

[ دوشنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۲ ] [ 16:22 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]دارندگان موتورسیکلت در ویتنام از دست فروش ها بیمه شخص ثالث خریداری می کنند و این مسئله در این کشور به امری متداول مانند خرید سیگار تبدیل شده است.

به گزارش ریسک نیوز،به نقل از صنعت بیمه از ایشا اینشورنس ریویو، روزنامه "تووی تری" ویتنام در گزارشی نوشت که صاحبان این وسیله نقلیه از دست فروشان پوشش بیمه ای را به قیمت های ارزان غیرقابل باور خریداری می کنند.


در قانون ویتنام داشتن بیمه برای وسایل نقلیه موتوری اعم از موتورسیکلت اجباری است. بیمه شخص ثالث موتورسیکلت از دارنده بیمه نامه در برابر خسارت مالی و تصادف با شخص سوم حمایت می کند.


اگر موتورسوار در هنگام تصادف بیمه نداشته باشد، توسط پلیس حدود پنج دلار جریمه خواهد شد. اما اکثر آنان به ندرت برای جریمه نشدن بیمه خریداری می کنند چراکه در هنگام تصادف ترجیح می دهند به جای ارائه بیمه نامه و برخورد با پلیس از صحنه جرم فرار کنند.


طبق این گزارش، بسیاری از ویتنامی ها بر این باورند که روند استفاده از بیمه نامه پیچیده است. به همین دلیل بیمه موتورسیکلت برای بیمه گران تجارتی پرمنفعتی به شمار می آید زیرا تعداد کمی از موتورسواران برای جبران خسارت به شرکت های بیمه مراجعه می کنند.


به همین دلیل بسیاری از بیمه گران، دانش آموزان، جوانان و کارگران برای فروش مستقیم بیمه نامه در خیابان های این کشور استخدام می کنند؛ فروشندگانی که تخصصی ندارند.


بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در ویتنام بسیار ارزان تر از مبلغی فروخته می شود که وزارت دارایی این کشور تعیین کرده است.

[ چهارشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۲ ] [ 7:51 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]
بیمه گر در چارچوب قانون و مقررات مصوب تعهد می کند که چنانچه دارنده وسیله نقلیه بیمه شده به علت وقوع حوادث رانندگی،مسئول جبران خسارت های مالی یا جانی وارده به اشخاص ثالث شناخته شود.این خسارت ها را بر اساس شرایط بیمه نامه تا سقف تعهد پرداخت نماید.با پرداخت حق بیمه اضافی،پوشش بیمه مازاد ثالث جانی و مالی قابل دریافت می باشد.

سال

حق بیمه تولیدی

(میلیارد ریال)

 نرخ رشد

(درصد)

خسارت پرداختی

م(یلیارد ریال)

 نرخ رشد

(درصد)

درصد ضریب خسارت

نرخ رشد

(درصد)

تعداد بیمه نامه

 نرخ رشد

(درصد)

تعداد خسارت

 نرخ رشد

(درصد)

80

2038.5

-

1999.7

-

129.66

-

3260567

-

590368

-

81

3073.4

50.8

3121.2

56.0

127.45

1.7-

4695023

43.9

699351

18.5

82

4653.4

51.4

4440.3

42.2

109.72

13.9-

6128446

30.5

812955

16.2

83

6996.3

50.3

5845.8

31.6

102.68

6.4-

6028902

1.6-

717694

11.7-

84

9327.7

33.3

8264.8

41.4

100.79

1.8-

6772758

12.3

1165282

62.4

85

11655.2

24.9

9552.8

15.6

100.40

0.4-

9181178

35.6

1524617

30.8

86

15030.0

28.9

13527.7

41.6

103.86

3.4

11060837

20.5

1469128

3.6-

87

18388.6

22.3

14980.5

10.7

94.37

9.1-

11899332

7.6

1471492

0.2

88

20051.9

9.0

17396.6

16.1

90.95

3.6-

12698845

6.7

1150688

21.8-

89

24279.0

21.0

20049.4

15.2

91.86

1.0

13545355

6.7

1227159

6.6

90

38836.5

59.9

26814.5

33.7

89.78

2.3-

14871955

9.8

1359046

10.7

جمع

154330.5

35.2

125993.3

30.4

103.8

3.5-

100143198

17.2

12187780

10.8

 

 

بیمه شخص ثالث و مازاد:

بیمه گر در چارچوب قانون و مقررات مصوب تعهد می کند که چنانچه دارنده وسیله نقلیه بیمه شده به علت وقوع حوادث رانندگی،مسئول جبران خسارت های مالی یا جانی وارده به اشخاص ثالث شناخته شود.این خسارت ها را بر اساس شرایط بیمه نامه تا سقف تعهد پرداخت نماید.با پرداخت حق بیمه اضافی،پوشش بیمه مازاد ثالث جانی و مالی قابل دریافت می باشد.

حق بیمه تولیدی

محاسبات آماری بر اساس  نماگرهای بیمه مرکزی نشان می دهد کل حق بیمه پرداختی طی سال های 10 سال منتهی به سال 90(80 تا 90) 154330.5 میلیارد ریال بوده است.

در این مدت بیشترین حق بیمه در سال 90 به حساب بیمه ها واریز شده همچنین  رشد سالانه حق بیمه   طی 10 سال مذکور  به طور متوسط   35.2 درصد بوده است.

بیشترین درصد رشد حق بیمه تولیدی در سال 90 اتفاق افتاده که 59.9 درصد رشد داشته است.

خسارت پرداختی

طی آمارها کل خسارت پرداختی طی سال های 80 تا 90 ، 125993.3 میلیارد ریال بوده است . بیشترین حق بیمه در سال 90 پرداخت شده و میانگین متوسط آن طی 10 سال گذشته 30.4 بوده است.

بیشترین درصد نرخ رشد در سال 81 اتفاق افتاد که 56.0 درصد رشد وجود داشته است.

درصد ضریب خسارت

آمارها نشان می دهد که شرکت های بیمه طی سال های 80 تا 90 برای بیمه شخص ثالث زیان ده بودند زیرا 3.5 درصد رشد منفی وجود داشته است.

بیشترین نرخ رشد مربوط به سال 86 با نرخ رشد 3.4 درصد بوده است.

تعداد بیمه نامه

طبق آمارهایی که در جدول ذکر شده است تعداد بیمه نامه های فروخته شده در بخش بیمه شخص ثالث طی 10 سال 100143198 بوده است و میانگین متوسط آن 17.2 درصد رشد داشته است.

بیشترین نرخ رشد مربوط به سال 81 بوده و 43.9 درصد رشد اتفاق افتاده است.

تعداد خسارت

آمارها نشان می دهد که  12187780 عدد خسارت طی 10 سال اتفاق افتاده  و میانگین متوسط آن 10.8 درصد بوده است.

بیشترین نرخ رشد مربوط به سال 84 است که درصد نرخ رشد 62.4 درصد بوده است.

[ شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۲ ] [ 9:49 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک شعبانی در گفت و گو با خبرنگار ریسک نیوز با اشاره به اینکه ،اولین روز ماه رجب 22 اردیبهشت ماه جاری است که باید در این زمان الحاقیه بیمه خریداری شود ادامه داد: افرادی که در این مدت نسبت به خرید الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث اقدام نکنند، پرداخت جریمه در انتظار آنها خواهد بود.

وی با اشاره به 380 هزار مصدوم حوادث رانندگی گفت: در این بخش عمده‌ای از این تصادفات شخص حادثه دیده دچار تنها یک خراش کوچک می‌شود که طبق قانون مجازات اسلامی دیه جرح باید پرداخت شود.

شعبانی در خصوص اجرای بیمه شخص ثالث گفت: قانون اولیه صنعت بیمه کشورمان از کشور فرانسه و بلژیک گرفته شده و سال‌هاست که بر همان اساس فعالیت می‌شود، اما طی سالیان گذشته بیمه در سایر کشورها متحول شده و تغییرات زیادی در قوانین آنها آمده است که متاسفانه در کشور ما قوانین بیمه‌ای با نگاهی بیمه سایر کشورها بازنگری نشده است.

وی همچنین گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق حق بیمه شخص ثالث علاوه بر تخفیف‌های گذشته 5 درصد نیز کاهش یافت.

وی دیه حارصه را برابر قیمت یک شتر برای خون بهای یک خراش عنوان کرد و گفت: صنعت بیمه برای یک حارصه یا خراش روی پوست بدن انسان باید یک برابر و نیم حق بیمه شخص ثالث خسارت بپردازد که اگر دامیه یا خراش همراه با کمی کبودی باشد این مبلغ تا قیمت دو شتر افزایش می‌یابد.

[ شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 18:20 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]
معاون انستیتو اطلاعات بیمه (Insurance Information Institute) می گوید: "بیمه اتومبیل تمایل دارد در مناطق شهری گران تر شود، بخاطر تراکم بالاتر ترافیک، افزایش احتمال دزدی و خرابکاری و شیوع بیشتر شیادی در شهرها." نگاهی می اندازیم به نتایج آنالیز بین المللی Runzheimer از گرانترین و ارزانترین شهرها برای تهیه بیمه اتومبیل.

بیمه خودرو نیز همانند معاملات ملکی مربوط به محل و مکان است، اما چرا محل ایجاد اختلاف می کند؟

Loretta Worters، معاون انستیتو اطلاعات بیمه (Insurance Information Institute) می گوید: "بیمه اتومبیل تمایل دارد در مناطق شهری گران تر شود، بخاطر تراکم بالاتر ترافیک، افزایش احتمال دزدی و خرابکاری و شیوع بیشتر شیادی در شهرها."

نگاهی می اندازیم به نتایج آنالیز بین المللی Runzheimer از گرانترین و ارزانترین شهرها برای تهیه بیمه اتومبیل:

1. دیترویت

متوسط تعرفه سالانه: 5941 دلار

از قضا، دیترویت میشیگان، شهری که مترادف با خودرو است طوفان کاملی از تورم بیمه را دارد. اول، یک منطقه شهری است. دوم، نرخ بزهکاری در آن بالاست. در حالی که شاخص متوسط بزه در شهرهای آمریکا 266 است شاخص بزه دیترویت 889 است.

و سوم: "نرخ بیکاری در میشیگان نزدیک به 15 درصد است، بالاترین مقدار در آمریکا. این امر همچنین در نرخ بیمه اتومبیل ایالت نیز نقش دارد، زیرا ساکنان بیشتری با وجود قانون بیمه اجباری اجازه انقضا بیمه خود را می دهند. رانندگان فاقد بیمه بیشتر به معنای تعرفه بالاتر است."

برای شدت دادن به طوفان، نظام بیمه خودرو میشیگان، بدون در نظر گرفتن مقصر خدمات درمانی نامحدود به مجروحان ارائه می دهد. در نتیجه، انجمن حوادث مصیبت بار میشیگان اکنون هزینه های پزشکی حدود 13000 نفر از مجروحان تصادفات را تحت پوشش دارد. این نظام سخاوتمندانه گران است.

2. فیلادلفیا

متوسط تعرفه سالانه: 4076 دلار

فیلادلفیا نیز بسیاری از مشکلات دیترویت را دارد، شهری با تراکم ترافیک بالا. اکثر تصادفات در شهرهای بزرگ اتفاق می افتد، بدین معنی که اگر در شهر زندگی می کنید انتظار تعرفه های بالاتری داشته باشید.

در فیلادلفیا نیز مانند میشیگان تعداد زیادی راننده بدون بیمه وجود دارد که مانند میشیگان همان اثر را دارد: تعرفه بالاتر. بدتر اینکه تعرفه بالا میتواند منجر به رانندگان بدون بیمه بیشتر شود. این چرخه معیوب تعرفه را بالاتر میبرد.

هزینه های صدمات شخصی در فیلادلفیا نیز به طور چشمگیری بالاتر از شهر های دیگر است. این هزینه ها نمایانگر پرداخت های شرکت های بیمه برای خسارت صدمات بدنی، حفاظت از صدمات شخصی و رانندگان بدون بیمه است.

3. نیواورلئان

متوسط تعرفه سالانه: 3599 دلار

علت قرارگیری نیواورلئان در بین 5 شهر با گرانترین بیمه خودرو کمی با 2 شهر اول متفاوت است: سیستم قضایی ایالت.

در لوئیزیانا، تنها برای خسارت های بالای 50 هزار دلار محاکمه با حضور هیئت منصفه انجام می شود در نتیجه بسیاری از موارد روی 49 هزار دلار ثابت می شوند که هزینه های بیمه را بالا می برند.

علاوه بر آستانه پولی برای هیئت منصفه، مطابق موسسه اطلاعات بیمه، لوئیزیانا به طور سنتی میزان صدمه بدنی بالاتر و سرانه پرونده های حقوقی بیشتر از دیگر ایالت ها دارد.

4. میامی

متوسط تعرفه سالانه: 3388 دلار

آمار اداره ملی جرایم بیمه نشان می دهد که شهرهای بندری نرخ بالاتری از سرقت خودرو دارند، و میامی نیز از این قضیه مستثنی نیست.

نرخ سرقت خودرو در میامی بالا است، میزان رانندگان بدون بیمه نیز همانند فیلادلفیا بالاست.

میامی همچنین پرجمعیت ترین شهر در جنوب شرق امریکا است. و همانند میشیگان دارای سیستم بیمه بدون مقصر است که باعث افزایش خسارت های جعلی می شود که به نوبه خود باعث بالا رفتن تعرفه ها می شود. در واقع با توجه به پیش بینی موسسه اطلاعات بیمه، به علت کلاهبرداری در بیمه اتومبیل، رانندگان فلوریدا در سال 658 میلیون دلار بیشتر حق بیمه می پردازند .

5. نیوارک

متوسط تعرفه سالانه: 2867 دلار

سرانه وکیل در نیوجرسی بیش از هر ایالت دیگری است. و هنگامی که دادخواهی مربوط به سانحه خودرو باشد، پی آمد آن صورت حساب های فراوان برای شرکت بیمه خواهد بود، این بدان معناست که آنها باید تعرفه ی بیشتری طلب کنند تا سودآور باقی بمانند.

در برخی موارد، هزینه های وکیل در موارد حکمیت از ارزش پرونده بیشتر میشود، بنابراین اکنون شرکت های بیمه این ایالت هر سال بیشتر در دفاع از موارد "بدون مقصر" هزینه می کنند، در رابطه مستقیم با تعرفه جمع آوری شده. این "هزینه های دفاعی" عبارتند از: وکلای مدافع، تحقیقات و حکمیت.

در سال 2009، هزینه های دفاعی در نیوجرسی 16 درصد حق بیمه ها بود، در مقایسه با 7 درصد در سراسر آمریکا.

در سمت دیگر این طیف شهرها با ویژگی هایی از قبیل نرخ پایین جرم و جنایت، تراکم جمعیت کم و قوانین سخت رانندگی قرار دارند، تمام عواملی که منجر به نرخ پایین تعرفه بیمه خودرو می شود.

پنج شهر آمریکا با کمترین حق بیمه خودرو عبارتند از:

 

 1. Roanoke، ویرجینیا
  متوسط ​​حق بیمه سالانه: 937 دلار
 1. خلیج سبز- ویسکانسین
  متوسط ​​حق بیمه سالانه: 999 دلار
 1. - Wapakoneta اوهایو
  میانگین حق بیمه سالانه: 1008  دلار
 1.  پورتلند- Maine
  میانگین حق بیمه سالانه: 1053  دلار
 1. Boise- آیداهو
  متوسط ​​حق بیمه سالانه: 1،065 دلار

[ چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 19:16 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]

بيمه اتومبيل

بطور كلي بيمه اتومبيل جبران كننده خسارتهاي ناشي از حوادث رانندگي وارد به اتومبيل و نيز سرنشينان آن و اشخاص ثالث مي باشد . بنابراين بيمه هاي اتومبيل را مي توان به سه گروه تقسيم كرد:

بيمه نامه شخص ثالث: جبران خسارت وارده به اشخاص ثالث شامل : خسارتهاي مالي و خسارتهاي جاني
تعهدات سرنشين: جبران خسارت وارده به سرنشينان اتومبيل مورد بيمه
بيمه نامه بدنه اتومبيل: جبران خسارات وارد به اتومبيل مورد بيمه .

تعاريف و اصطلاحات مربوط به بيمه اتومبيل:

بيمه گر : شركت بيمه.
بيمه گذار : مشتري بيمه.
شخص ثالث : افرادي كه از سوي بيمه گذار يا راننده مورد مخاطره قرار مي گيرند.
سرنشين : اشخاص سوار بر اتومبيل مورد بيمه .
مورد بيمه : اتومبيلي كه بيمه مي شود.
بيمه بدنه : تعهدات شركت بيمه در مورد خسارتهائي كه به اتومبيل بيمه گذار وارد مي شود.
تعهد مالي (خسارات مالي) : خسارتهاي وارد به افراد ثالث كه در تعهد شركت بيمه است.
تعهد جاني (خسارات بدني) : خسارتهائي ناشي از آسيب بدني افراد ثالث كه در تعهد شركت بيمه مي باشد.
 
معرفي بيمه شخص ثالث:

بيمه شخص ثالث همانگونه كه از نام آن مشخص مي گردد، خسارتهاي وارد به اشخاص ثالث را پوشش مي دهد و چون با عنوان اتومبيل مطرح مي شود پس خسارتهايي كه رانندگان اتومبيل به افراد ثالث و اموال آنها وارد مي نمايند ، بيمه شخص ثالث اتومبيل نام دارد.

شخص ثالث به كليه افرادي مي گويند كه در هنگام رانندگي ممكنست به آنها برخورد نمائيم.


 طبق ماده 1 قانون شخص ثالث همه كساني كه اقدام به رانندگي مي نمايند ملزم به خريد بيمه شخص ثالث مي باشند.


انواع پوششهاي بيمه شخص ثالث:
در اين نوع بيمه نامه 2 نوع خسارت جبران مي شود:

الف) خسارتهاي وارد به اموال افراد ثالث كه خسارت مالي ناميده مي شود و جبران كننده خسارت وارده به وسائل منقول و غيرمنقولي است كه با اتومبيلي بيمه شده برخورد نموده و آسيب ديده است.

ب‌) خسارتهاي وارد به جان افراد ثالث كه خسارت جاني يا بدني ناميده مي شود و شامل فوت ، نقص عضو و هزينه هاي پزشكي ناشي از حادثه با مورد بيمه مي باشد.

پس بيمه نامه شخص ثالث داراي دو پوشش مالي و جاني است كه جبران اين خسارتها حداكثر مطابق رقمهاي ذكر شده در بيمه نامه از سوي شركت بيمه قابل جبران مي باشد.


 توضيح 1 : طبق مقررات اعلام شده از سوي قوه قضائيه و مصوبات شوراي عالي بيمه تعهدات مالي و جاني بيمه شخص ثالث به شرح زير مي باشد :

1- تعهدات مالي حداقل 31.5ميليون ريال .

تعهدات جاني فوت و نقص عضو كامل هر نفر 1260ميليون ريال .
بر مبناي قيمت 100 شتر در ماه عادي و3/1(133) شتر در ماه حرام محاسبه گرديده است. (چنانچه حادثه و فوت هر دو در ماه حرام باشد سقف ديه كامل يك مرد مسلمان از 100 شتر به 3/1(133) افزايش مي يابد.)

 توضيح 2 : ماههاي حرام عبارتند از محرم ، رجب ، ذيقعده و ذيحجه مي باشد.

 توضيح 3 : از آنجا كه براي تعيين ميزان ديه ، شتر مورد محاسبه قرار مي گيرد ، مقصرين حادثه در هنگام انتخاب نوع ديه بايستي شتر را كه بعنوان معيار محاسبه ديه در بيمه نامه معين گرديده  انتخاب نمايند.

 توضيح 4 : در هر حادثه ممكن است سرنشين(راننده) اتومبيل بيمه شده نيز دچار حادثه شوند كه تحت پوشش بيمه سرنشين قرار مي گيرند و براي سهولت كار بيمه سرنشين نيز در كارت بيمه شخص ثالث صادر مي شود و نيازي به پرداخت حق بيمه اضافي نيست.

 توضيح 5 : كوپنهاي بيمه : در بيمه شخص ثالث همانگونه كه در تصوير آن مشاهده مي شود ، 4 كوپن قابل برش وجود دارد كه در هر حادثه هنگام استفاده از بيمه نامه يكي از كوپنها جدا شده و به شركت بيمه تحويل مي شود.

شركت بيمه نيز در پايان دوره بيمه براي تمديد بيمه نامه مشخصات بيمه نامه قبلي و كوپنهاي باقيمانده آنرا ملاك عمل قرار مي دهد و بر اساس ميزان تعهدات و تعداد كوپنهاي موجود در بيمه نامه و تخفيفات سالهاي قبل نرخ و تعرفه را اعمال مي نمايد.

 توضيح 6 : نرخ حق بيمه : نرخ حق بيمه اتومبيل در بخش راهنماي خريد بيمه توضيح داده شده است كه طبق قانون تخفيف عدم خسارت يا جريمه تعدد خسارت و يا جريمه نداشتن بيمه قبلي در نرخ هاي مصوب اعمال مي گردد.

 توضيح 7 : چگونگي خريد بيمه نامه و اعلام خسارت : اين توضيحات نيز در بخش راهنماي خريد بيمه و راهنماي دريافت خسارت تعريف شده است.

 توضيح 8 : برچسب بيمه شخص ثالث : طبق هماهنگي بعمل آمده في مابين راهنمائي و رانندگي و شركتهاي بيمه مقرراست كه كليه دارندگان اتومبيلهاي داراي بيمه نامه شخص ثالث در هنگام خريد بيمه يك برچسب شخص ثالث نيز دريافت نموده و روي اتومبيل خود نصب نمايندتا نيروي انتظامي با رؤيت آن متوجه دارا بودن بيمه نامه اتومبيل مذكور شده و موجب توقف آن نگردد.

فعلا شركتهاي بيمه گر اقدامي جهت ارائه برچسب نمي كنند!

تعاريف و اصطلاحات مربوط به بيمه شخص ثالث :
بيمه گر : شركت بيمه

 بيمه گذار : مشتري بيمه

مورد بيمه : شخص يا وسيله و يا سرمايه اي كه بيمه شده.

حق بيمه : مبلغي است كه بابت خريد بيمه به شركت بيمه پرداخت مي شود و در اصطلاح عموم همان نرخ تعيين شده بابت خريد بيمه است.

خسارت : زياني كه مقصر حادثه به افراد ثالث وارد مي نمايد كه در خسارتهاي جاني يا بدني به آن غرامت بدني هم مي گويند و بر اساس رأي دادگاه ملاك محاسبه قرار مي گيرد.

شخص ثالث : كليه افراد غير از راننده ، مالك و بيمه گذار و افراد تحت تكفل آنها كه در هنگام رانندگي در مقابل راننده قرار مي گيرند و احتمال حادثه براي آنها و اموالشان وجود دارد.

 زيانديده : افرادي هستند كه در هنگام رانندگي و استفاده از مورد بيمه احتمال خطر براي آنها وجود دارد. زيانديده همان شخص ثالث است.

بيمه مسئوليت : بيمه اي كه مسئوليت بيمه گذار را در مقابل افراد ثالث پوشش مي دهد.
پس بيمه شخص ثالث نوعي بيمه مسئوليت است.

پيشنهاد بيمه : درخواستي است كه بيمه گذار هنگام خريد بيمه نامه به بيمه گر ارائه مي دهد و در آن مشخصات مورد بيمه و تقاضاي خود را اعلام مي نمايد. اظهارت بيمه گذار در برگ پيشنهاد و در بيمه نامه قيد گرديد. و در هنگام پرداخت خسارت به زيانديده مورد نظر قرار مي گيرد.

خسارت مالي : خسارتهايي است كه به مال افراد ثالث وارد مي شود.

خسارت جاني : خسارتهايي است كه به جان افراد ثالث وارد مي شود و شامل فوت ، نقص عضو كلي و جزئي و هزينه پزشكي است.

كروكي يا گزارش انتظامي : گزارشي است كه نيروي انتظامي در هنگام بروز حادثه تهيه مي نمايد و زيانديده ملزم است براي دريافت خسارت آنرا به شركت بيمه ارائه نمايد.- مراكز پرداخت خسارت ثالث بدون كروكي در بخش مربوطه در سايت درج گرديده است.

ديه : خسارتهاي جاني ، مقصر را ملزم به پرداخت غرامت به زيانديده مي نمايد و در دين مبين اسلام و محاكم قضايي كشورهاي اسلامي ميزان ديه را شرع مشخص كرده و در قانون شخص ثالث ملاك عمل قرار گرفته است.

انواع ديه : انواع معمول ديه در حال حاضر شتر ،‌ گاو وگوسفند است و ارزانترين نوع ديه با توجه به تعداد آن 100 شتر براي يك ديه كامل يك مرد مسلمان و 3/1(133) شتر براي يك ديه كامل مرد در ماه حرام معمول گرديده است و مقصر نيز مي بايست نوع ديه را بر اساس شتر انتخاب نمايد تا با توجه به تعهد شركت هاي بيمه بر مبناي شتر مشكلي در پرداخت ديه نداشته باشد.

اصطلاحات بيمه سرنشين :
بيمه گر : شركت بيمه
بيمه گذار : مشتري بيمه
مورد بيمه : اتومبيل و يا وسيله اي كه بيمه مي شود.
سرنشين : افراد داخل اتومبيل شامل فقط راننده
هزينه پزشكي : وجهي از تعهدات سرنشين است كه جبران كننده هزينه هاي بيمارستاني است و حداكثر آن معادل10درصد تعهدات فوت و نقص عضو است.
نقص عضو : هرگاه عضوي از بدن فرد آسيب ديده و براي هميشه ناقص و يا معيوب شود ، اصطلاحاً آن فرد داراي نقص مي باشد كه هزينه آن بر اساس نظريه پزشكي قانوني و تأييد پزشك معتمد شركت بيمه ، قابل پرداخت مي شود.
حق بيمه سرنشين : مبلغي است كه بابت پوشش بيمه سرنشين از بيمه گذار دريافت مي شود . معمولاً همراه با نرخ بيمه شخص ثالث محاسبه شده است. جدولهاي ارائه شده در سايت بعنوان نرخ بيمه شخص ثالث همراه با نرخ سرنشين مجموعاً محاسبه شده است.

معرفي بيمه بدنه اتومبيل:
بيمه بدنه اتومبيل جبران كننده خسارات ناشي از حوادثي است كه براي اتومبيل مورد بيمه اتفاق مي افتد و بطور معمول و در بيمه نامه هاي عادي شامل سه خطر : حادثه ، آتش سوزي و دزدي كلي‌ مي باشد.

حادثه: حادثه عبارت است از تصادف دو اتومبيل با يكديگر و يا برخورد اتومبيل مورد بيمه با جسم ثابت يا متحرك و يا برخورد شي ديگري با اتومبيل مورد بيمه و يا واژگوني و سقوط و انحراف مورد بيمه در اثر حوادث رانندگي

آتش سوزي: آتش سوزي ناشي از صاعقه و انفجار نيز از خطرات تحت پوشش بيمه بدنه مي باشند و چنانچه اتومبيل مورد بيمه دچار حريق شود خسارت آن قابل جبران مي باشد ولي چنانچه خسارت وارد به وسائل و دستگاههاي الكتريكي اتومبيل ناشي از كار آنها باشد قابل جبران نيست .

دزدي كلي: همانطوريكه از نام آن استنباط مي شود سرقت اتومبيل و يا وسائل اضافي آن كلا سرقت شود و ديگر كشف نگردد و يا آنكه اتومبيل به سرقت رفته كشف گرديده و پس از كشف مشخص شود لوازمي از آن به سرقت رفته باشد و يا در حين سرقت خساراتي به اتومبيل مورد بيمه وارد آيد .

خطرات تبعي و تكميلي: همانگونه كه ذكر گرديد خطرات ديگري در بيمه نامه بدنه اتومبيل تحت پوشش قرار مي گيرد كه در بيمه نامه هاي معمولي جزو خطرات اصلي بيمه شده نمي باشد اما بيمه گذار مي تواند با پرداخت حق بيمه اي اندك پوششهاي تكميلي مورد نظر خويش را دريافت نموده و ضمن تامين رضايت خاطر خويش ، موجبات بهره مندي از خدمات ارزنده اين شركت را براي خود فراهم نمايد .

انواع پوششهاي تکميلي:
سرقت درجاي قطعات و لوازم وسيله نقليه: چنانچه لوازم اتومبيل (بدون سرقت كلي خود اتومبيل) در حال توقف دزديده شود سرقت درجا (جزئي) محسوب مي گردد و همانگونه كه قبلا گفته شد اين خسارت تحت پوشش خطرات اصلي قابل جبران نمي باشد در اين صورت بيمه گذار مي تواند هنگام صدور بيمه نامه درخواست پوشش سرقت درجا براي لوازم معيني مانند (راديو پخش ، رينگ ، لاستيك و...) را بنمايد كه پس از بازديد كارشناس با پرداخت حق بيمه بسيار جزئي قطعات و لوازم مورد نظر تحت پوشش بيمه سرقت درجا قرار خواهد گرفت .

لازم به ذكر است ارزش مجموع لوازم و قطعاتي كه تحت پوشش سرقت درجا قرار مي گيرند از 20% كل سرمايه (اتومبيل مورد بيمه) تجاوز نخواهد كرد .

شكست شيشه به تنهايي: با درخواست بيمه گذار و پرداخت حق بيمه جزئي جبران خسارت ناشي از شكست شيشه به تنهايي و بغير از خطرات اصلي مانند شكست بواسطه تغيير دما و متراكم شدن هوا در داخل وسيله نقليه و يا پرتاب سنگ تحت پوشش خطرات تكميلي بوده و قابل جبران مي باشد .

غرامت ايام تعميرات:  در صورتيكه وسيله نقليه بيمه شده جهت انجام تعميرات و بازسازي و انجام كارشناسي براي مدتي الزاما در تعميرگاه متوقف شود در اين صورت جبران هزينه هاي اياب و ذهاب و عدم استفاده از اتومبيل آسيب ديده در مدت كار مفيد روي آن به عهده بيمه گر مي باشد و اين پوشش تكميلي با پرداخت حق بيمه اي اندك به هنگام صدور بيمه تحت پوشش قرار  مي گيرد و بيمه گذار در اين راستا نيز از خدمات بيمه اي مورد نظر خويش بهره مند مي گردد .

لازم به ذكر است حداكثر تعهدات بيمه گر براي اين پوشش تكميلي 30 روز بوده و توقف مفيد در تعميرگاه ، زمان مورد توافق بيمه گر و بيمه گذار و مورد تاييد كارشناس بيمه گر است كه از آغاز عمليات تعمير و بازسازي تا پايان آن بطول خواهد انجاميد . اما غرامت سه روز اول ايام تعميرات بعنوان فرانشيز كسر خواهد گرديد .

 نوسانات قيمت: با توجه به اينكه ارزش اتومبيل مورد بيمه ممكن است در اثر شرايط بازار در طول مدت اعتبار بيمه نامه افزايش پيدا كرده و اتومبيل مورد بيمه در هنگام حادثه بيشتر از مبلغ بيمه شده در روز شروع بيمه نامه ارزش داشته باشد مي توان با خريد اين پوشش و بدون اعمال ماده ده قانون بيمه خسارت را نشبت به ارزش واقعي روز دريافت نمود . لازم به ذكر است كه نوسانات قيمت فقط در مورد خسارات جزئي قابل پوشش مي باشد. بنابراين از بيمه گذاران محترم و هموطنان گرامي دعوت بعمل مي آيد چنانچه در مدت اعتبار بيمه نامه بدنه خود با افزايش ارزش اتومبيل خود مواجه گرديدند جهت افزايش سرمايه به بيمه گر خويش مراجعه نمايند و اقدامات لازم را به انجام رسانند .

 بلاياي طبيعي: با درخواست بيمه گذار و پرداخت حق بيمه مختصر خطرات ناشي از (سيل ، زمين لرزه ، آتشفشان) نيز مي تواند تحت پوشش بيمه بدنه اتومبيل قرار گيرد .

 خطرات ناشي از مواد شيميايي: جبران خسارت ناشي از اسيد و رنگ و مواد شيميايي روي بدنه اتومبيل نيز بادرخواست بيمه گذار و پرداخت حق بيمه مختصر مي تواند بعنوان پوشش تكميلي به خطرات بيمه بدنه اتومبيل اضافه گردد .

توضيحات مهم در مورد بيمه بدنه اتومبيل:
مورد بيمه بايستي به قيمت روز بيمه شود تا بيمه گر با وصول حق بيمه واقعي زيانهاي جزئي و كلي وارده را به نحو مطلوب جبران نمايد . بدين ترتيب پيشنهاد مي شود كه وسيله نقليه حتما مطابق با قيمت روز به همراه لوازم اضافي منصوبه بر روي آن به رويت كارشناس بيمه گر رسيده و تحت پوشش بيمه قرار گيرد ؛ لازم به ذكر است بهترين ملاك ارزش گذاري تعيين قيمت اتومبيل ، نظر كارشناس مجرب شركت بيمه اي است كه صرفاً‌ جنبه مشاوره دارد.

چنانچه مورد بيمه به شخص ديگري فروخته مي شود ، بلافاصله به شركت بيمه اطلاع داده شود تا در صورت درخواست ادامه اعتبار بيمه نامه شركت بيمه نام بيمه گذار را تغيير داده و بيمه نامه رسماً به خريدار جديد منتقل گردد .

هر گونه تغيير در كاربري مورد بيمه بايستي به اطلاع شركت بيمه برسد .

اصطلاحات مرسوم در مورد بيمه بدنه اتومبيل:
 

بيمه گر : شرکت بيمه

بيمه گذار : مشتري يا مالک اتومبيل و يا شخصي که در قبال اتومبيل مسئوليت دارد و اتومبيل از سوي مالک به وي تحويل داده شده مي تواند نفع بيمه اي يا مسئوليت خود را در قبال نگهداري از اتومبيل نزد شرکت بيمه ، بيمه کند و بيمه نامه را بنام خود نيز صادر مي نمايد.

فرانشيز : در قانون بيمه بخشي از هزينه خسارت بعهده راننده يا بيمه گذار مي باشد که به آن فرانشيز مي گويند که در حادثه و آتش سوزي ده درصد و در سرقت بيست درصد ميباشد و حداقل مبلغ 000/500 ريال است.

هرگاه حادثه اي تکرار شود فرانشيز در مراحل بعد به همان ميزان افزايش مي يابد .
سرقت کلي و جزيي : سرقت کلي به معناي دزديده شدن کل اتومبيل است اما چنانچه وسيله اي مثل راديو ضبط و ساير وسايل اضافي دزديده شود ( بدون آنکه اتومبيل بسرقت برده شود ) سرقت جزيي ناميده مي شود که همانگونه که ذکر شد سرقت جزيي جزو خطرات اصلي بيمه بدنه نيست و در صورت نياز بيمه گذار مي تواند بعنوان پوشش اضافي اقدام به خريد آن بنمايد.

استهلاک : اتومبيلهاي مورد بيمه پس از 3 سال استفاده و کاربري دچار استهلاک مي شوند و در چنين شرايطي ارزش لوازم آن بعنوان لوازم مستعمل شناخته شده و از قيمت لوازم دست اول کمتر است که در هنگام محاسبه خسارت براي تطبيق هزينه لوازم نو با هزينه لوازم آسيب ديده که جنبه مستعمل پيدا نموده رقمي بعنوان استهلاک از خسارت بدنه کسر مي شود .

بازديد اوليه : براي اطمينان از سلامت اتومبيل در هنگام خريد بيمه ضروري است اتومبيل توسط کارشناس شرکت بيمه بازديد شود به اين امر اصطلاحا بازديد اوليه مي گويند.

چنانچه بيمه گذار قبل از پايان مهلت اعتبار بيمه بدنه مجددا براي سال بعد اقدام به خريد بيمه نامه نمايد نيازي به بازديد اوليه نمي باشد . اما اگر تاريخ اعتبار بيمه نامه پايان گرفته و مشتري پس از پايان مهلت بيمه اقدام به خريد بيمه نامه مجدد بنمايد لازم است که اتومبيل وي توسط کارشناس مجدداً بازديد و سلامت آن تاييد شود.

بازديد مجدد : هر زمان خسارتي اتفاق افتاده و بيمه گذار مبلغ خسارت و يا تعمير اتومبيل را از شرکت بيمه دريافت نمايد موظف است پس از تعمير اتومبيل را به رؤيت کارشناس بيمه برساند تا کارشناس مجددا از سلامت کامل مورد بيمه اطلاع يافته و در بيمه نامه اين موضوع ذکر شود به اين امر اصطلاحا بازديد مجدد ( پس از خسارت ) مي گويند. علت اين امر آنست که مشتري موظف است پس از دريافت خسارت اتومبيل را به حالت اول برگرداند تا چنانچه مجددا خسارتي وارد شود معلوم گردد که خسارت مربوط به حادثه جديد است يا قبلي.

اصل حسن نيت : اگر چه قوانين و مقررات مدون در بيمه تمام اقدامات لازم را معين و تعريف نموده است اما اساس فعاليت بيمه از سوي بيمه گر و بيمه گذار حسن نيت طرفين مي باشد که در بسياري موارد مبناي اوليه خريد بيمه و يا پرداخت خسارت اصل حسن نيت مي باشد.

شرايط عمومي : کليه مقررات تعيين شده در بيمه که طرفين ملزم به رعايت آن هستند شرايط عمومي بيمه نامه ناميده  مي شود که معمولا ضميمه برگ بيمه نامه مي باشد و براي کليه خريداران بيمه بدنه اتومبيل و شرکت هاي بيمه قابل اجرا مي باشد.

شرايط خصوصي : هر شرط و يا قراري که بين بيمه گذار و بيمه گر خارج از شرايط عمومي در نظر گرفته شود بعنوان شرايط خصوصي آن بيمه نامه تلقي گرديده و بايستي بعنوان شرط خصوصي و استثنا در بيمه نامه ذکر شود تا طرفين ملزم به اجراي آن باشند .

[ دوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 17:50 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]
تفاوت تعرفه جديد بيمه شخص ثالث با تعرفه قبلي

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه جدید تعرفه بیمه شخص ثالث را که به تصویب وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی دولت رسیده ، برای اجرا ابلاغ کرده است.

 به گزارش روابط عمومي بيمه مركزي، مهمترین تفاوت‌های آیین‌نامه مصوب تعرفه حق بیمه با آیین‌نامه قبلی به این شرح است:

1 - تعیین حق بیمه به صورت نرخ و بر مبنای مجموع تعهدات مالی و بدنی شرکت بیمه در برابر بیمه گذار.

2 - افزایش تخفیف عدم خسارت تا 70 درصد.

3 - تفکیک اضافه نرخ تعداد خسارت بر اساس خسارت‌های مالی و بدنی.

4 - امکان انتقال سوابق تخفیف حق بیمه به وسیله نقلیه مشابه در زمان فروش آن.

5 - معافیت از پرداخت اضافه نرخ مربوط به سوابق بیمه ای مالک قبلی وسیله نقلیه.

6 - لحاظ کردن تخلف های حادثه‌ساز وسیله نقلیه در تعیین حق بیمه.

7 - در نظر گرفتن اضافه نرخ برای خودروهای با سن بیش از 15 سال.

8 -کاهش تعرفه بیمه نامه های کوتاه مدت.

9 - پیش بینی امکان فروش اقساطی بیمه نامه.

10- تعیین چگونگی پرداخت خسارت های بدنی.

[ پنجشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 11:1 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]


سال

ديه ماه عادي

ديه ماه حرام

درصد افزايش

1390 900,000,000 1,200,000,000 100.00
1389 450,000,000 600,000,000 12.50
1388 400,000,000 533,333,333 0.00
1387 400,000,000 533,333,333 14.29
1386 350,000,000 466,666,667 33.33
1385 262,500,000 350,000,000 5.00
1384 250,000,000 333,333,333 13.64
1383 220,000,000 293,333,333 22.22
1382 180,000,000 240,000,000 20.00
1381 150,000,000 200,000,000 50.00
1380 100,000,000 133,333,333 56.25
1379 64,000,000 85,333,333 4.92
1378 61,000,000 81,333,333 8.93
1377 56,000,000 74,666,667 16.67
1376 48,000,000 64,000,000 14.97
1375 41,750,000 55,666,667 15.97
1374 36,000,000 48,000,000 0.00

بررسی روند افزایش دیه طی ۱۶ سال گذشته از سال ۱۳۷۴ لغایت ۱۳۹۰ بیانگر آن است که طی این دوره میزان دیه نسبت به سال ۱۳۷۴ حدود ۲۵۰۰٪ افزایش یافته است به عبارتی سالانه به میزان ۲۵/۱۵۶٪ نسبت به سال پایه یعنی ۱۳۷۴ افزایش یافته است. در این سال ها کمترین افزایش دیه نسبت به سال قبل مربوط به سال ۱۳۸۸ است که برای اولین بار میزان دیه نسبت به سال قبل افزایش نیافت و بیشترین میزان افزایش مربوط به سال ۱۳۹۰ است که به میزان ۱۰۰٪ افزایش یافته است. این در حالی است که آیین نامه قانون جدید بیمه شخص ثالث نیز در اردیبهشت ماه سال جاری از سوی هیئت دولت تصویب شد که مقداری حق بیمه وسایل نقلیه را افزایش داد و با افزایش ۱۰۰٪ دیه نیز حق بیمه ها دو برابر خواهد شد.

[ پنجشنبه پنجم آبان ۱۳۹۰ ] [ 11:39 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]


  

در بیمه بدنه اتومبیل چه خطرهایی تحت پوشش بیمه می باشد ؟

 

در بیمه بدنه چه خطر هایی تحت پوشش نمی باشد ؟

 

آیا می توان بیمه بدنه خریداری شده را بازخرید نمود ؟

 

در صورتیکه مورد بیمه به شخص دیگری مننتقل شود آیا بیمه نامه نیز قابل انتقال است ؟

 

آیا بیمه گذارمی تواند بیمه نامه را به اتومبیل دیگری انتقال دهد ؟

 

در بیمه بدنه منظور از پوششها ی اضافی چیست ؟

 

حق بیمه در بیمه بدنه به چه عواملی بستگی دارد؟

 

شخصیت راننده در بیمه بدنه چگونه محاسبه می گردد ؟

 

درهنگام خسارت بیمه بدنه آیا می توان هر گاه فرصت بود برای گرفتن خسارت مراجعه نمود؟

 

در خسارتهای بیمه ای اختلاف بر سر میزان خسارت چگونه حل می شود ؟

 

از نظر بیمه در چه موقعی اتومبیل ازدست رفته کلی تلقی می شود ؟

 

آیا شخصی که بیمه بدنه دار د می تواند ، مقصر حادثه را به خاطر رضای خدا ببخشد واز بیمه بدنه خود استفاده کند ؟

 

در بیمه قسطی چنانچه شخصی از پرداخت یک یا قسمتی از اقساط خودداری کند تکلیف چیست ؟

 

ماده ده بیمه را دقیقا" تشریح نمایید

 

راننده ای اتومبیل شخصی خود رابیمه بدنه ویا ثالث نموده است درموسسه اتومبیل کرایه کارمی کند.درصورت خسارت شرکت بیمه چگونه تصمیم می گیرد ؟

 

در صورتیکه مقصر حادثه مشخص نباشد و یا مقصر خود بیمه گزار باشد تکلیف چیست ؟ (زمانی که خودرو پارک است وشخص ناشناسی تصادف نماید ، زمانی که خود شخص داخل پارکینگ و یا اماکن دیگر به دیوار می زند )

 

منظور از فرانشیز در بیمه بدنه چیست ؟

 

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده بیمه بدنه چیست ؟ (برای پرداخت خسارت)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

             

در بیمه بدنه اتومبیل چه خطرهایی تحت پوشش بیمه می باشد ؟   

الف – خسارتهایی که از برخورد دو اتومبیل یا برخورد اتومبیل با جسم ثابت یا متحرک یا برخورد شیِی دیگر با اتومبیل یا واژگون شدن وسقوط اتومبیل مورد بیمه

ب – خسارتهای نا شی از اتش سوزی وانفجار

ج - سرقت کلی اتو مبیل     

           

در بیمه بدنه چه خطر هایی تحت پوشش نمی باشد ؟       

1-جنگ ، شورش ،انقلاب ،اعتصاب، تهاجم وخسارتهای مستقیم و غیر مستقیم ناشی از تشعشعات هسته ای

2-زمین لرزه ، سیل ،واتشفشان

3-خسارتهای ناشی از عمد بیمه گذار

4- نداشتن گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه

5-حادثه ناشی ازشرب خمرواستعمال مواد مخدر

6-خسارتهایی که در جریان مسابقات اتومبیل رانی،شرط بندی،ازمایش سرعت ویا اموزش رانندگی روی دهد.

7-خسارتهایی که متوجه کالاها یا محموله وسیله نقلیه شود

8-خسارتهای ناشی از حمل مواد سریع الاشتعال

تذکرمهم : هریک از موارد ذکر شده ممکن است با توافق بیمه گر وپرداخت حق بیمه اضافی قابل خریداری باشد.      

             

 

             

آیا می توان بیمه بدنه خریداری شده را بازخرید نمود ؟        

بله ، ولی حق بیمه برگشتی به صورت تعرفه کوتاه مدت محاسبه خواهد شد ، یعنی میزان حق بیمه برگشتی کمتر از روزشمار خواهد بود           

             

             

در صورتیکه مورد بیمه به شخص دیگری مننتقل شود آیا بیمه نامه نیز قابل انتقال است ؟

با درخواست کتبی بیمه گذار و موافقت بیمه گر و کارشناسی مجدد مورد بیمه ، بیمه نامه قابل انتقال خواهد بود،ولی تخفیفات به بیمه گذارجدید منتقل نخواهد شد . که در اینصورت با صدور الحاقیه بیمه نامه به مالک جدید قابل انتقال می باشد          

             

             

                                                                       

آیا بیمه گذارمی تواند بیمه نامه را به اتومبیل دیگری انتقال دهد ؟      

بله ، بیمه گذار می تواند بیمه نامه را از هر اتومبیلی ، به اتومبیل دیگری که به نام خود اوست انتقال دهد وتخفیفات احتمالی نیز منتقل می شود ولی به اتومبیل دیگری که به نامش نیست قابل انتقال نمی باشد  

                                                                       

در بیمه بدنه منظور از پوششها ی اضافی چیست ؟        

1- دزدی درجای قطعات ولوازم وسیله نقلیه شامل رادیو پخش ، اینه بغل ، باندها و پنج حلقه رینگ و لاستیک

2-غرامت عدم استفاده از وسیله نقلیه در مدت تعمیر

3-شکست شیشه به تنهایی وبه عللی غیر از خطرات اصلی

4- نوسانات قیمت ( فقط در خسارتهای جزیی )

5- خسارت ناشی از سیل ، زلزله و اتشفشان

6-خسارت ناشی از ریخته شدن رنگ و اسید ومواد شیمیایی         

                                                                       

                                                                       

حق بیمه در بیمه بدنه به چه عواملی بستگی دارد؟          

حق بیمه به سه عامل قیمت خودرو ، حجم موتوروشخصیت راننده بستگی دارد                                                                                    

شخصیت راننده در بیمه بدنه چگونه محاسبه می گردد ؟  

در صورتیکه بیمه گزار کلیه قوانین راهنمایی ورانندگی را رعایت کند سالیانه از تخفیفاتی به شرح ذیل استفاده می کند :

1- یکسال عدم خسارت 25%

2-دو سال عدم خسارت 35%

3-سه سال عدم خسارت 45%

4-چهارر سال عدم خسارت وبیشترشامل 60% تخفیف

و درصورت استفاده مکرراز بیمه نامه وعدم رعایت قوانین ضمن ابطال بیمه نامه از ارایه پوشش در کلیه شعب ونمایندگیهای بیمه جلوگیری خواهد شد.           

 

                                                                       

                                                                       

درهنگام خسارت بیمه بدنه آیا می توان هر گاه فرصت بود برای گرفتن خسارت مراجعه نمود؟      

خیر ،غیر از خسارتهای جانی ، زیاندیده حد اکثر می تواند پس از پنج روز وقوع حادثه را بوسیله فکس ، تلفن ویا پست سفارشی به بیمه گر اطلاع دهد           

             

           

                                                                       

در خسارتهای بیمه ای اختلاف بر سر میزان خسارت چگونه حل می شود ؟   

1-با مذاکره وکدخدا منشی و در بیمه بدنه معرفی به مراکز ونمایندگیهای مجاز

2-تعیین داور توسط طرفین

3-در صورت عدم توافق مراجعه به مراجع قضایی 

                                                                       

                                                                       

از نظر بیمه در چه موقعی اتومبیل ازدست رفته کلی تلقی می شود ؟          

1-هنگامی که هزینه تعمیر وتعویض قسمتهای اسیب دیده از 70درصد مبلغ بیمه شده بیشتر باشد.

2-هنگامی که خودرو سرقت شده با شد واز اعلام ان به مراجع قضایی وانتظامی3ماه گذشته با شد وپیدا نشده باشد.         

             

           

                                                                       

آیا شخصی که بیمه بدنه دار د می تواند ، مقصر حادثه را به خاطر رضای خدا ببخشد واز بیمه بدنه خود استفاده کند ؟             

خیر ، مبلغ خسارت از اموال شرکتهای بیمه است ودر این صورت باید مقصر را به شرکت معرفی کند و وکالت پیگیری خسارت را به شرکت بیمه منتقل کند وسپس از بیمه خود استفاده نمایدکه در اینصورت فرانشیزمربوطه نصف خواهد شد، در هرصورت بخشش مقصر حادثه به معنای صرفنظر کردن از خسارت می باشد .         

             

                                                                       

در بیمه قسطی چنانچه شخصی از پرداخت یک یا قسمتی از اقساط خودداری کند تکلیف چیست ؟          

در کلیه بیمه نامه هاچنا نچه هر یک از اقساط در موعد مقرر پرداخت نگردد مطابق ماده ده قانون بیمه تعهد شرکت بیمه به نسبت حق بیمه پرداختی به کل حق بیمه کاهش می یابد ، وچنانچه حتی کل بدهی یک روز دیر تر تسویه شود ادامه پوشش بیمه فقط بعد از بازدید کارشناس بیمه میسر است وصرفا"پرداخت اقساط معوق برای ادامه پوشش کافی نیست .       

                                                           

                                                                       

ماده ده بیمه را دقیقا" تشریح نمایید     

در صورتیکه مالی به کمتراز قیمت واقعی بیمه شده باشد ( یا حق بیمه کمتری نسبت به میزان توافق پرداخت شده باشد) بیمه گرفقط به تناسب مبلغی که بیمه کرده است یا حق بیمه ای که دریافت کرده است با قیمت واقعی مال مسِول خسارت خواهد بود . 

             

             

راننده ای اتومبیل شخصی خود رابیمه بدنه ویا ثالث نموده است درموسسه اتومبیل کرایه کارمی کند.درصورت خسارت شرکت بیمه چگونه تصمیم می گیرد ؟     

اگر به عمد برای پرداخت حق بیمه کمتر این کار راکرده باشد بیمه نامه باطل وخسارت پرداخت نخواهدشد.وحق بیمه دریافتی قابل استرداد نیست ولی اگر براثر بی اطلاعی این کار را کرده باشد طبق ماده ده قانون بیمه قاعده نسبی حکم فرما خواهد بود . مثلا" اگر یک بیمه نامه 2.000.000 ریالی به واسطه اطلاعات غلط 1.600.000  ریال محاسبه گردد ، یعنی 20% حق بیمه کمتر پرداخته که در صورت خسارت مثلا"  100.000.000 ریالی ،80.000.000 ریال خسارت دریافت خواهد کرد. 

             

             

در صورتیکه مقصر حادثه مشخص نباشد و یا مقصر خود بیمه گزار باشد تکلیف چیست ؟ (زمانی که خودرو پارک است وشخص ناشناسی تصادف نماید ، زمانی که خود شخص داخل پارکینگ و یا اماکن دیگر به دیوار می زند )          

اولین کاری که بیمه گزار باید انجام دهد تماس با پلیس 110جهت دریافت گزارش پلیس وسپس مراجعه به مراجع حل اختلاف جهت تایید گزارش پلیس و سپس تهیه مدارک لازم ومراجعه به بیمه دي   

             

             

منظور از فرانشیز در بیمه بدنه چیست ؟           

کلا" منظور ازفرانشیز بخشی از خسارت است که بعهده بیمه گذار است که در بیمه بدنه در خسارت سرقت کلی 20% ودر خسارتهای دیگر : حادثه اول 10% حداقل 500.000ریال حادثه دوم 20% حداقل 1000.000ریال وحادثه سوم 30% حداقل 1.500.000ریال می باشد.                   

 

[ سه شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:3 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]


 

بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل شامل چه پوششهایی می شود؟ 

خسارتهای مالی شامل چه بخشهایی می باشد؟ 

خسارتهای جانی شامل چه بخشهایی می شود ؟ 

دیه بر چه اساسی محاسبه می شود ؟ 

انتخاب نوع دیه بعهده کیست ؟  

ماه های حرام چه ماههایی است و دیه در ماههای حرام چگونه محاسبه می شود؟ 

دیه بانوان چگونه محاسبه می شود ؟ 

دیه اقلیت های مذهبی چگونه محاسبه می شود ؟ 

منظور از بیمه سرنشین چیست ؟ 

هزینه های بیمارستانی چگونه محاسبه می گردد ؟ 

خسارت سرنشین از چه زمانی مشمول می گردد ؟ 

جهت گرفتن خسارت مالی شخص ثالث چه مدارکی مورد نیاز می باشد ؟ 

جهت گرفتن خسارت جانی شخص ثالث چه مدارکی مورد نیاز می باشد؟ 

مدارک مورد نیاز پرونده های خسارت سرنشین چیست ؟ 

  

 

بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل شامل چه پوششهایی می شود؟ 

1- خسارتهای مالی

2 - خسارتهای جانی

3 - تعهدات سرنشین   

   

خسارتهای مالی شامل چه بخشهایی می باشد؟ 

شامل کلیه خسارتهای مالی می باشد که ازمحل مسئولیت دارندگان ورانندگان وسلیط نقلیه موتوری زمینی ودرحوادث رانندگی متوجه اشخاص ثالث می شود و شرکتهای بیمه تا سقف تعهدات مندرج در بیمه نامه به جبران خسارتهای یاد شده اقدام می نمایند.  

 

خسارتهای جانی شامل چه بخشهایی می شود ؟ 

کلیه خسارتها و غرامتهای جانی شامل فوت ، نقص عضو ، از کار افتادگی دایم ،مطلق یا نسبی و نیز هزینه های پزشکی که در اثر حوادث رانندگی حادث می شود .  

 

دیه بر چه اساسی محاسبه می شود ؟ 

مطابق ماده 297مجازت اسلامی دیه قتل مرد مسلمان یکی از امور ششگانه ذیل است :

1 - یکصد شتر سالم وبدون عیب که خیلی لاغر نباشد.

2 - دویست گاوسالم وبدون عیب که خیلی لاغر نباشد.

3 - یکهزار گوسفند سالم وبدون عیب که خیلی لاغر نباشد.

4 - دویست دست لباس سالم از حله یمانی .

5 - یکهزار دینار مسکوک سالم وغیر مغشوش که هردینار یک مثقال شرعی طلا به وزن 18نخود است .

6 - ده هزار درهم مسکوک سالم وغیر مغشوش که هر درهم به وزن 6/12 نخود نقره می باشد.   

 

انتخاب نوع دیه بعهده کیست ؟  

انتخاب نوع دیه بعهده مقصر حادثه است . ولی قوه قضا ئیه به خاطر وحدت رویه قضایی همه ساله حداقل دیه را بر اساس ارزانترین نوع دیه اعلام می کند .  

 

 

 

ماه های حرام چه ماههایی است و دیه در ماههای حرام چگونه محاسبه می شود؟ 

دیه قتل در صورتیکه صدمه وفوت هر دو در یکی از ماههای رجب ، ذی قعده ، ذی حجه و محرم و یا در حرم مکه معظمه اتفاق بیافتد علاوه بر دیه کامل بعنوان تشدید مجازات باید یک سوم دیه اضافه تر بپردازد . ( ماده 299 قانون مجازات های اسلامی )  

 

 

دیه بانوان چگونه محاسبه می شود ؟ 

دیه قتل زن مسلمان خواه عمدی باشد خواه غیر عمدی نصف دیه مرد مسلمان می باشد . البته در موارد نقص عضو و جرح تا یک سوم دیه زن و مرد یکسانند ولی در صورت مازاد دیه بانوان نصف می شود . ( ماده  300و 301 قانون مجازات های اسلامی )  

   

 

دیه اقلیت های مذهبی چگونه محاسبه می شود ؟ 

بر اساس نظر حکومتی مقام رهبری و الحاقی مصوب 4/3/1382مجلس و 6/10/1382مجمع تشخیص مصلحت نظام دیه اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اندازه دیه مسلمانان تعیین می گردد .(تبصره ماده 297 قانون مجازات های اسلامی )  

 

 

منظور از بیمه سرنشین چیست ؟ 

از انجا که طبق ماده 2 قانون بیمه شخص ثالث افرادی مانند بیمه گزار ، مالک ، یا راننده وسیله نقلیه مقصر حادثه در صورتیکه سر نشین وسیله نقلیه مذکور باشند ، شخص ثالث محسوب نمی گردند . بنابرلین خسارتی از محل بیمه نامه شخص ثالث به افراد مذکور تعلق نمی گیرد . در این گونه موارد غرامت جانی و بدنی وارد  به افراد فوق از محل تعهدات سرنشین قابل جبران می باشد .

  

 

هزینه های بیمارستانی چگونه محاسبه می گردد ؟ 

در صورتیکه مصدوم تحت درمان قرارگیرد . هزینه های پزشکی وی پس از  تایید پزشک معتمد شرکت بیمه حداکثر تا میزان تعهدات بیمه نامه برای هزینه های پزشکی که معادل یک دهم تعهدات فوت و نقص عضو می باشد قابل پرداخت خواهد بود . ( هزینه های بیمارستانی فقط برای سر نشین قابل پرداخت می باشد )  

 

خسارت سرنشین از چه زمانی مشمول می گردد ؟ 

از لحظه ای که مصدوم پا در رکاب اتومبیل گذاشته تا لحظه ای که از اتومبیل پیاده نشده است را مشمول می گردد.

 

جهت گرفتن خسارت مالی شخص ثالث چه مدارکی مورد نیاز می باشد ؟ 

1- اصل وت صویر مدارک راننده ، مالک و اتومبیل (مقصر و زیاندیده ) ، گواهینامه ،کارت اتومبیل و بیمه نامه

2 - مدارک دادگاهی برابر اصل شده

3 - برای دریافت خسارت بیش از 2,000,000 ریال و خسارت بدون کروکی بازدید مقصر حادثه الزامیست

4 - برای در یافت خسارت حضور مالک یا نماینده قانونی آن ( وکیل ) الزامی است

 

5 - برای تسویه حساب خودرو های ( رهنی ، استیجاری و دولتی ) ارایه معرفی نامه رسمی از  واگزارنده الزامی است . (معرفی نامه از نمایشگاه اتومبیل قابل پذیرش نیست )

6 - در صورت تعویض پلاک انتظامی ارایه الحاقی تعویض پلاک الزامی است .( برای دریافت الحاقی به واحد صدور بیمه نامه که شماره تماس ان در ذیل بیمه نامه ثبت گردیده مراجعه فرما یید )

  

جهت گرفتن خسارت جانی شخص ثالث چه مدارکی مورد نیاز می باشد؟ 

 1- صورت جلسه اولیه پا سگاه انتظامی

2 - کروکی افسر کاردان فنی ، نظریه کارشناس رسمی دادگستری

3 - گزارش پاسگاه انتظامی به دادگاه و برگ های بازجویی

 4 - نظریه های پزشکی قانونی در مورد مجروحین و مصدومین

5 - گزارش معاینه جسد

6 - جواز کفن ودفن ، خلاصه رونوشت فوت ، (درصورت وجود فوتی )

7 - صورت حساب هزینه های بیمارستانی در مورد مجروحین ومصدومین

8 - حکم صادره دادگاه اولیه در صورت اعتراض طرفین حکم دادگاه تجدید نظر و یا اخرین حکم مراجع رسیدگی کننده به موضوع

9 - تصویر و اصل گواهینامه مقصر حادثه

10- برش بیمه نامه ثالث مقصر حادثه

11- گواهی انحصار وراثت برای پرداخت سهم هر یک از بازماندگان   

   

[ سه شنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:2 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]
حقوق بيمه در رشته بيمه هاي اتومبيل  

جدول مباحث مطروحه , اصطلاحات فنی و مصادیق و مواد قانون اصلاح قانون بیمه اجباری ... شخص ثالث

ردیف

مباحث مطروحه

اصلاحات فنی و مصادیق

مواد قانونی

1

 

 

 

 

 

 

الزامات قانون اصلاح  قانون بیمه اجباری ...

 

- اجباری بودن و تکلیف دارنده به تحصیل بیمه نامه                                     

- با احراز رابطه علت و معلولی بین خسارت بدنی و مالی شخص ثالث و حوادث وسیله نقلیه ،جبران خسارت در تعهد دارنده و به تبع  بیمه گر  وی می باشد .

- نیازی به احراز مسئولیت دارنده و راننده در وقوع حادثه نیست .

- دارنده (مالک یا متصرف )مسئول جبران خسارتهای ناشی از وسائل نقلیه می باشند .

- مسئولیت دارنده مطلق نیست در صورت اثبات اینکه عوامل خارجی یا تقصیر دیگری موجب وقوع حادثه و ایجاد خسارت گردیده باشد ، مسئولیت دارنده از بین می رود .

   تبرئه شدن دارنده یا راننده به لحاظ عدم توجه تقصیر در حوادث رانندگی مانند : واژگونی به  علت  نقص فنی حادث یا انفجار یا آتش سوزی و... وسیله نقلیه که دارنده یا راننده نقشی در                           

  وقوع آن نداشته ، مانع جبران خسارت شخص ثالث زیاندیده و حتی راننده از سوی بیمه گر نخواهد بود .

- به طور کلی هر خسارتی که در اثر حوادث   وسایل نقلیه یا یدک یا تریلر متصل به آنها یا محمولات آنها به شخص ثالث وارد آید قابل پرداخت است .

- نسخ قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسائل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث                                                                                                                                         

 

ماده 1

 

 

 

 

 

 

ماده 30

2

 

تعریف دارنده و تکالیف

-   دارنده از نظر این قانون اعم از مالک یا متصرف وسیله نقلیه است

-   دارنده مکلف به تحصیل بیمه نامه است و در صورتیکه مالک یا متصرف بیمه نامه موضوع بیمه اجباری ... را تحصیل نماید تکلیف از دیگری ساقط می شود

-   راننده وسیله نقلیه مسبب حادثه مسئول جبران خسارت بدنی و مالی وارده به اشخاص ثالث است .در صورتیکه وسیله نقلیه مسبب حادثه دارای بیمه نامه باشد خسارت وارده از محل بیمه نامه پرداخت می گردد .

 

تبصره1ماده1

تبصره2ماده1

3

 

خسارتهای قابل جبران

 

-  خسارت بدنی: شامل هر نوع دیه و ارش ناشی از صدمه ، شکستگی  ،نقص عضو ، از کار افتادگی ( جزئی و کلی – موقت یا دائم ) دیه فوت می باشد.

-   هزینه معالجه :چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد .

-  خسارت مالی: شامل تمام زیانهای وارده  به اموال منقول و غیر منقول شخص ثالث و سازمانها و ...

تبصره3 ماده 1

 

تبصره4ماده1

4

 

 

 

خطرات تحت پوشش

(حوادث تحت پوشش وسایل نقلیه موتوری زمینی یدک یا تریلر متصل و محمولات آن )

-تصادف یا تصادم

-       علل اصلی تصادف عبارتنداز: عدم رعایت فاصله طولی – عدم رعایت فاصله عرضی – عدم رعایت حق تقدم – عدم توجه به جلو – عدم مهارت در رانندگی – گردش به طرز غلط – انحراف به چپ – انحراف به راست – تجاوز به چپ – عبور از محل ممنوعه – حرکت در خلاف جهت تعیین شده – تغییر مسیر ناگهانی – نقص فنی مستمردر وسیله نقلیه – نقص فنی حادث در وسیله نقلیه – عبور از چراغ قرمز – دور زدن در محل ممنوعه – نقص ماده 4 قانون ایمنی راهها – تجاوز از سرعت مقرره – تخطی از سرعت مطمئنه – حرکت با دنده عقب –برخورد با احشام – باز شدن در و سقوط سرنشین -سقوط شخص یا اشخاص از کابین بار وسایل نقلیه مخصوص حمل بار – عدول از مقررات حمل بار – سقوط وسائل نقلیه به چاله ها و گودالها – عدول از مقررات یدک کشی – عبور از خط راه آهن –عدم رعایت نظامات مربوطه از سوی عابرین پیاده – سایر علل ...

- سقوط

                    - واژگونی

          - آتش سوزی

          - انفجار

مواد مصرح در تبصره 5 ماده 1 تمثیلی است و شامل سایر حوادث وسایل نقلیه موتوری زمینی و یدک و تریلر متصل و محمولات آن که منجر به خسارت بدنی و مالی شخص ثالث شود می گردد.

تبصره 5 ماده 1

 

آئین نامه راهنمایی و رانندگی

 

 

تبصره5 ماده 1

5

 

 

تعریف شخص ثالث

-          شخص ثالث هر شخصی است که سبب حوادث وسائل نقلیه موضوع این قانون دچار زیانهای بدنی ویا مالی شود باستثناء راننده مصوب حادثه

در صورتیکه راننده در وقوع حادثه نقشی نداشته باشد مانند  وقوع حادثه در اثر نقص فنی حادث ،آتش سوزی ... مسبب حادثه محسوب نمی شود و در زمره شخص ثالث در می آید ،علاوه برخسارت دیگر زیاندیدگان خسارت وارده به وی قابل جبران و پرداخت است همچنین زمانی که در حوادث رانندگی تقصیر متوجه طرفین تصادف باشد ، راننده به میزان توجه تقصیرمسبب حادثه و به میزان عدم توجه تقصیر ثالث تلقی می گردد .

تبصره6ماده1

 

مفهوم مخالف تبصره6 ماده 1

6

انتقال وسیله نقلیه

-       از تاریخ انتقال وسیله نقلیه کلیه تعهدات ناشی از قرارداد بیمه موضوع این قانون به منتقل الیه وسیله نقلیه منتقل می شود و انتقال گیرنده تا پایان مدت قرارداد به بیمه گذار محسوب خوهد شد

ماده 3

7

 

خسارتهای استثناءشده

-          خسارت وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه .

-          خسارت وارده به محمولات وسیله نقلیه مسبب حادثه .

-          خسارت مستقیم و یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیو اکتیو .

-          خسارت ناشی از محکومیت جزائی و یا پرداخت جرائم .

 

ماده 7

8

حداقل مبلغ بیمه

( حدتعهد بیمه گر )

در خسارت بدنی ל حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماههای حرام

در خسارت مالی ל 5/2درصد تعهدات بدنی

ماده 4

9

تعهدات بیمه گر نسبت به پیامدهای حادثه

بیمه گر ملزم به جبران خسارت های وارده به اشخاص ثالث تا حد مذکور در بیمه نامه می باشد

الف ל در خسارت های بدنی :

      ל پرداخت بیش از یک دیه به هریک از زیاندیدگان در یک حادثه

                          ל پرداخت خسارتهای بدنی به زیاندیدگان بدون لحاظ جنسیت و مذهب تا سقف تعهدات بیمه نامه

     -  تکلیف بیمه گر به ایفاد تعهد مازاد بر دیه تعیین شده از سوی محاکم قضائی به عنوان بیمه حوادث

ל تعهد بیمه گر در مورد زیاندیدگان خارج از وسیله نقلیه بیمه شده نامحدودو در مورد سرنشینان آن محدود به ظرفیت مجاز مندرج در کارت وسیله نقلیه خواهد بود در اینصورت خسارت بدنی به نسبت ظرفیت مجاز وسیله نقلیه به مجموع تعداد سرنشینان و راننده آن پرداخت می گردد مبلغ کسر شده از خسارت بدنی هریک از زیاندیدگان از طریق صندوق تامین خسارتهای بدنی قابل پرداخت است .

     ל پرداخت 50 % دیه تقریبی بادریافت گزارشات مقامات انتظامی و پزشکی قانونی درحوادث رانندگی منجر به صدمات بدنی ( مابقی دیه پس از معین شدن میزان قطعی پرداخت می گردد )

     ל  پرداخت دیه فوت درصورت توافق با راننده مسبب حادثه و ورثه متوفی بدون نیاز به رای مراجع قضایی از سوی بیمه گر

     ל پرداخت هزینه معالجه برابر صورتحسابهای اصلی بیمارستانی و درمانی تا سقف تعهدات پذیرفته شده چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد .

     ל پرداخت خسارت های بدنی حوادث رانندگی منجر به جرح و فوت دراجرای ماده 4 و 13 قانون ایمنی راهها و راه آهن

     ל اعمال ماده 13 قانون ایمنی راهها و راه آهن در ارتباط با شرکت راه آهن شهری ( مترو )

ب ל درخسارتهای مالی :

                         ל پرداخت نقدی خسارت مالی  درصورت توافق با زیاندیده

                         ל درصورت عدم توافق راجع به میزان خسارت مالی قابل پرداخت ،تعمیر وسیله نقلیه در تعمیرگاه مجاز به مورد قبول زیاندیده ( پرداخت هزینه تعمیر به عهده بیمه گر تا سقف   تعهدات خواهد بود . )

فراز اول ماده 5

 

تبصره یک ماده 4

 

تصره دو ماده 4

ماده 5 و 10 و

آیین نامه های منسوخ نشده

 

ماده 16

تبصره ماده 16

فراز آخر تبصره 3 ماده 1

ماده 4 و 13 قانونی ایمنی راهها و راه آهن  بخشنامه شماره 4493- 22/02/82 بیمه مرکزی ایران 

تبصره 3 ماده واحده قانون تاسیس شرکت راه آهن شهری تهران

ماده 17

10

 

 

 

 

 

حق مراجعه بیمه گر به مسبب حادثه جهت بازیافت خسارت پرداختی به زیاندیده

الف - در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت به میزان 1%خسارتهای بدنی 2%خسارتهای مالی پرداخت شده به زیان دیده با احراز شرایط ذیل :

-  بازیافت خسارت مالی در صورتی امکان پذیر است که این گونه خسارت همراه با خسارت جرحی یا فوتی حادث شده باشد

- علت اصلی تصادف یکی از تخلفات حادثه ساز به تشخیص کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه باشد.

- مصادیق و عناوین تخلفات رانندگی حادثه ساز :

1-هر گونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا،حرکت بر روی یک چرخ ویا هر گونه حرکات آکروباتی در سطح راهها و خیابانها .2-دور زدن در محل ممنوع .3-عبور وسایل نقلیه از پیاده رو .4-نقص سیستم روشنایی وسائل نقلیه به هنگام شب  .5-عبور از محل ممنوع (ورود ممنوع).6-سبقت غیر مجاز .7-تجاوز از سرعت مجاز.8-عبور از چراغ قرمز راهنمایی .9-عدم رعایت حق تقدم عبور. 10-حرکت به طور مارپیچ در راهها .11-تجاوز یا انحراف به سمت چپ معابر .12-عدم رعایت فاصله مناسب با وسیله نقلیه ویا عدم توجه به جلو .13-گردش به چپ یا به راست در محل ممنوع.14-روشن نکردن چراغ هنگام شب و در موقع لزوم .15-رانندگی با وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی موثر(چراغ،لاستیک،فرمان ،ترمز،برف پاک کن و زنجیر چرخ ).16-عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از سمعک ، عینک یا تجهیزات خاص .17-مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی .

- در صورتی که علت اصلی تصادف تخلفات حادثه ساز باشد گواهینامه راننده مسبب حادثه از یک تاسه ماه توقیف ورانندگی در این مدت ممنوع ودر حکم رانندگی بدون گواهینامه است.

ب -  در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه در مراجع قضایی.

ج – رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان موثر در وقوع حادثه با اثبات در مراجع قضایی .

د-  راننده مسبب حادثه فاقد گواهینامه رانندگی باشد .

ه – گواهینامه راننده مسبب حادثه متناسب با وسیله نقلیه نباشد .

-  در اجرای ماده 6 میزان خسارت قابل  بازیافت تمام یا بخشی از خسارت پرداخت شده توسط بیمه گر به زیاندیده می باشد .

- حق مراجعه بیمه گر به مسبب حادثه جهت بازیافت بعد ازپرداخت خسارت به زیاندیده بدون هیچ شرطی و اخذ تضمین از عامل زیان ومسبب خواهد بود .

 

ماده5

 

تبصره ماده5

مصوبه شماره

204361/441646ه

مورخ 29/10/1387

هیات وزیران

 

 

ماده5

 

ماده 6

 

ماده5و6

 

 

 

11

موعد پرداخت خسارت

بیمه گر موظف است حداکثر 15 روز پس از دریافت مدارک لازم خسارت متعلقه را پرداخت نماید .

ماده 15

12

حق مراجعه مستقیم زیاندیده به بیمه گر

زیاندیده حق دارد با ارائه مدارک لازم برای دریافت خسارت به طور مستقیم به شرکت بیمه مراجعه و تقاضای خسارت نماید

ماده 14

 

13

رفع حل اختلاف در خصوص میزان خسارت مالی

مرجع حل اختلاف درخصوص میزان خسارت مالی , شورای حل اختلاف تخصصی می باشد , رای صادره درصورت عدم اعتراض زیاندیده یا بیمه گر لازم الاجرا می باشد درصورت اعتراض به رای شورا رای دادگاه عمومی صالح قطعی و لازم الاجرا خواهد بود و بلافاصله توسط شرکت بیمه ای مربوطه اجرا می گردد .

تبصره ماده 17

آیین نامه اجرایی موضوع ماده 17 به شماره 7928/87/1 مورخه 10/09/1387 مصوبه رئیس قوه قضائیه

14

 

عدم نیاز به گزارش مقامات انتظامی در حوادث رانندگی منجر به خسارت مالی

شرکتهای بیمه مکلفند خسارت مالی وارده به زیاندیدگان در مواردی که رانندگان وسایل نقلیه مسبب حادثه و زیاندیده دارای بیمه نامه معتبر بوده  و اختلافی بین آنان راجع به تقصیر مسبب حادثه وجود نداشته باشد را تاسقف تعهدات قانونی پرداخت نمایند .

ماده 18

 

 

 

 

 

15

ضمانت اجرای قانون (جرائم و ممنوعیت ها )

الف ל ضمانت اجرا از سوی دارنده :

ל وصول مبلغی معادل حداکثر یکسال حق بیمه اجباری از دارندگان وسایل نقلیه که از تحصیل بیمه نامه شخص ثالث خودداری می نمایند ( هنگام خرید بیمه نامه جدید )

ל ممنوعیت تردد وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث و توقیف آن توسط ماموران راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راه

ל ممنوعیت دادن بار و مسافر و هرگونه خدمات از سوی شرکتها و موسسات حمل و نقل بار و مسافر به دارندگان وسائل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث معتبر

ל ممنوعیت ارائه هرگونه خدمات توسط راهنمایی و رانندگی , دفاتر اسناد رسمی , سازمانها و نهادهای مرتبط با حمل و نقل , دارندگان وسائل فاقد بیمه نامه شخص ثالث معتبر

ب ל ضمانت اجرا از سوی شرکتهای بیمه :

-  بیمه مرکزی ایران موظف است بر حسن اجرای قانون بیمه اجباری شخص ثالث از سوی شرکتهای بیمه نظارت نماید .

- ל در صورت عدم اجرای مفاد قانون از سوی هر یک از شرکتهای بیمه ، هنگام صدور بیمه نامه ودر مدت اعتبار آن و هنگام پرداخت خسارت ،بیمه مرکزی موظف است حسب مورد شرکتهای بیمه متخلف را به پرداخت جریمه نقدی حداکثر تا مبلغ 10برابر حداقل تعهدات بدنی ویا فعالیت در یک یا چند رشته با تایید شورای عالی بیمه برای مدت حداکثر یک سال تعلیق نماید ،یا با تایید شورای عالی بیمه و تصویب مجمع عمومی بیمه مرکزی ایران پروانه فعالیت آن شرکت را در یک یا چند رشته بیمه به طور دائم لغو کند .

 

بند ب ماده 11

ماده 19

تبصره 2 ماده 19

تبصره 3 ماده 19

 

ماده 28

 

 

 

16

پذیرش بیمه نامه بعنوان وثیقه

محاکم قضایی موظف اند در حوادث رانندگی منجر به خسارت بدنی بیمه نامه معتبر و دارای اصالت رابعنوان وثیقه قبول نمایند

ماده 21

17

قلمرو جغرافیایی پوشش بیمه ای

پوشش های بیمه، موضوع این قانون محدود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران می باشد مگر آن که در بیمه نامه به نحو دگری توافق شده باشد .

ماده 9

18

بیمه اجباری وسائل نقلیه ای که از خارج وارد ایران

می شوند و وسائل نقلیه ایرانی که از کشور خارج

می شوند

دارندگان وسائل نقلیه که از خارج از کشور وارد ایران می شوند باید دارای بیمه نامه معتبر و مورد تائید بیمه مرکزی ایران باشند ( مانند کارت سبز ) و در غیر اینصورت مکلفند هنگام ورود به مرز ایران مسئولیت خود را بیمه نمایند .

دارندگان وسایل نقلیه که از ایران خارج می شوند موظفند هنگام خروج  سرنشینان خود را تا حد دیه یک مرد  مسلمان در ماههای حرام بیمه نمایند در غیر اینصورت از تردد وسائل نقلیه فوق جلوگیری به عمل می آید .

ماده 20

 جدول مباحث مطروحه ،اصطلاحات فنی و مصادیق و مواد قانون اصلاح قانون بیمه اجباری ...شخص ثالث راجع به مقررات و صلاحیت صندوق تامین خسارتهای بدنی

ردیف

مباحث مطروحه

اصطلاحات فنی ومصادیق

مواد قانونی

19

 

 

الزامات صندوق تامین خسارتهای بدنی در جبران خسارت اشخاص ثالث

صندوق در موارد ذیل اقدام به پرداخت خسارت بدنی به اشخاص ثالث زیاندیده در حوادث رانندگی می نماید :

1-فقدان یا انقضاء بیمه نامه مسبب حادثه .

2- بطلان قرارداد بیمه .

  - بطلان قرارداد بیمه نامه به مواردی است که عقد بیمه فاقد یکی از شرایط اصلی صحت معامله باشد یا طبق قانون بیمه به لحاظ اظهارات خلاف  واقع بیمه گذار در زمان عقد قرارداد بیمه و... 

3- تعلیق تامین بیمه گر

   - تعلیق تامین بیمه گر نوعی ضمانت اجرایی مالی ، قراردادی یا قانونی است که نسبت به بعضی از بیمه گذاران متخلف اعمال می شود مانند  پرداخت نکردن حق  بیمه که  قرارداد  بیمه  ازبین نمی رود و بیمه گذار مدیون حق بیمه است اما شروع تامین بیمه گر منوط به پرداخت حق بیمه مقرر می باشد .تعهد بیمه گر با دریافت حق بیمه قوت اجرایی پیدا می کند .بیمه گذار در زمان تعلیق تعهدی نسبت به جبران خسارت نخواهد داشت .

4- فرار کردن مسئول حادثه .

5- شناخته نشدن مسئول حادثه.

6- ورشکستگی بیمه گر .

7- خسارتهای بدنی خارج از شرایط بیمه نامه

  - مانند پرداخت مابه التفاوت خسارت بدنی سر نشینان بیش از ظرفیت مجاز وسیله نقلیه  

ماده 10

20

حوادث تحت پوشش

بر اساس جدول ردیف 4

تبصره 5 ماده 1

21

اشخاص ثالث

بر اساس جدول ردیف 5

تبصره 6ماده 10

22

خسارتهای استثناشده

براساس جدول ردیف  7

ماده 10و7

23

تعهدات صندوق

جبران خسارتهای بدنی برا ساس جدول ردیف 8

تبصره 1 ماده 10

24

حق مراجعه مستقیم زیاندیده به صندوق

زیاندیده حق دارد با ارائه مدارک لازم به طور مستقیم به صندوق تامین خسارت های بدنی مراجعه نماید

ماده 14

25

ویژگیهای صندوق تائمین خسارتهای بدنی

- حمایت از زیاندیده گانی که به علت حوادث تحت پوشش دچار خسارت بدنی شوند ولی بیمه گران تعهدی در جبران خسارت ندارد یا قادر به انجام تعهدات خود نیستند .

- هر امری که مانع از جبران خسارت بدنی زیاندیده  طبق قانون و شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه شود از طریق صندوق قابل جبران است به استثناء موارد دمصرح در ماده 7 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری ...(ردیف 7) .

-  تعهد صندوق در قبال اشخاص ثالث یک تکلیف قانونی است .

- حق مراجعه به صندوق محدود به مواردی است که جبران  خسارت از طرف بیمه گران ممکن نباشد .

- صندوق جانشینی زیاندیده حق دارد به عامل زیان یا مسئول خسارت مراجعه و مبلغ پرداختی را استرداد نماید .

-  اگر مدیون خسارت ،بیمه گر ی باشدکه  دچار ورشکستگی شده است .صندوق به جانشینی زیاندیده به مدیر تصفیه امور وورشکستگی مراجعه و طلب خود را ازمحل وجوه قابل تقسیم بین بستانکاران بیمه گر ورشکسته وصول خواهد کرد .           

- اداره صندوق به عهده بیمه مرکزی ایران و چگونگی آن براساس تصویب نامه هیات وزیران خواهد بود .

ماده 10

 

 

 

 

 

بندج ماده 11

 

 

تبصره 2ماده10وماده 13

26

منابع مالی صندوق

منابع مالی صندوق تامین خسارتهای بدنی بشرح بندها و تبصره های  ماده 11قانون اصلاح قانون بیمه اجباری ... می باشد (به متن قانون، مندرج در بخش پایانی کتاب مراجعه شود ).

ماده 11

جدول مباحث مطروحه و اصلاحات و مصادیق و مواد قانونی ماده 92 قانون برنامه پنج ساله توسعه چهارم 1384 راجع به پرداخت هزینه های درمانی مصدومین سوانح و حوادث رانندگی

ردیف

مباحث مطروحه

اصلاحات فنی و مصادیق

مواد قانونی

27

الزامات قانونی

- وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مکلف است نسبت به درمان فوری و بدون قید و شرط مصدومان حوادث رانندگی در مراکز بهداشتی و درمانی اقدام کند به منظور تامین منابع برای ارائه خدمات فوق، 10 درصد حق بیمه شخص ثالث، سرنشین و مازاد توسط شرکتهای بیمه تجاری وصول و به حساب در آمدهای اختصاصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی واریز می گردد. هزینه های درمان کلیه مصدومان ترافیکی ، جاده ای و رانندگی از محل وجوه واریز شده به این حساب و سایر منابع موجود پرداخت خواهد شد.

- شرکت های بیمه گر تجاری موظفند ماهانه (حداکثر تا دهم هر ماه) معادل 10% درصد از حق بیمه شخص ثالث، سرنشین و مازاد را به حساب شماره 1441 خزانه داری کل کشور تحت عنوان تمرکز وجود در آمد اختصاصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موضوع ماده 92 قانون برنامه توسعه چهارم واریز نمایند.

ماده 92 قانون برنامه پنج ساله توسعه چهارم

 

 

بند 2 دستورالعمل اجرایی ماده 92

28

تکالیف مراکز درمانی راجع به پذیرش و درمان مصدومین ناشی از حوادث و سوانح رانندگی

 

- بیمارستانها و مراکز درمانی هنگام پذیرش مصدوم حق دریافت هیچگونه وجهی را از مصدوم، همراهان و مقصر حادثه را ندارند.

- مراکز درمانی اعم از خصوصی، دولتی، خیریه، نظامی و.... موظف به درمان فوری و بدون قید و شرط مصدومین حوادث و سوانح رانندگی تا زمان ترخیص بیمار می باشند و کلیه هزینه های درمان از جمله اقلام و لوازم مصرفی و غیر مصرفی به عهده مراکز درمانی می باشد.

- در صورتیکه اولین بیمارستان یا مراکز درمانی که مصدوم به آن مراجعه می نماید امکانات تخصصی برای درمان مصدوم نداشته باشد ضمن پذیرش بایستی بیمار مصدوم را به بیمارستان یا مرکز درمانی دیگری که دارای امکانات مربوطه است معرفی و اعزام نماید. مرکز یاد شده نیز موظف به پذیرش بیمار مصدوم است.

- در مواردی که بیماران مصدوم به بیمارستانهای خصوصی ارجاع داده شده باشند، بیمارستانهای خصوصی موظف می باشند پس از انجام اقدامات اولیه نظیر احیاء بیمارن، Stable نمودن شکستگی ها بدون اخذ هیچ گونه وجهی از بیماران یا همراهان یا مقصر حادثه، پس از اطلاع به ستاد دانشگاه مربوطه برای بیمار پذیرش گرفته شده و ستاد دانشگاه موظف می باشد، در اولین فرصت نسبت به پذیرش بیماران اقدام نماید.

بیمارستان های غیر دولتی پس از انجام اقدامات فوق می توانند با ارسال مدارک ذکر شده نسبت به اخذ هزینه های مصدومین از حوزه معاونت سلامت وزارت متبوع اقدام نمایند.

- در صورتیکه مصدومین متمایل به ادامه درمان در بیمارستانهای غیر دولتی باشند ما به التفاوت هزینه تعرفه دولتی و غیر دولتی به عهده بیماران
می باشد. و مرکز غیر دولتی پس از ترخیص و اخذ ما به التفاوت، هزینه بیمار را بر اساس تعرفه های دولتی از حوزه معاونت سلامت وزارت متبوع دریافت می نمایند.

 ج: هزینه های درمانی فوق الذکر صرفاً جهت درمان مصدومین ناشی از حوادث و سوانح رانندگی با وسایل نقلیه موتوری می باشد.

د: دستورالعمل فوق شامل کلیه مصدومین سوانح و حوادث رانندگی اعم از سرپائی و بستری می باشد.

بند 3 دستورالعمل اجرایی

بند 1 دستوالعمل اصلاحی

 

بند 4 دستورالعمل اجرائی

 

بند 7 دستورالعمل اجرائی

 

 

 

بند 8 دستورالعمل اجرائی

 

بند ج و د دستورالعمل اصلاحی

29

نحوه پرداخت هزینه

 به مراکز درمانی

ب: حوزه معاونت درمان دانشگاه / دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی موظف به پذیرش اسناد مربوط به مصدومین سوانح و حوادث ترافیکی بیمارستانهای خصوصی، خیریه، نظامی و تامین اجتماعی و .. بوده و می بایستی اسناد مصدومین را پس از بررسی مطابق با تعرفه های دولتی پرداخت نمایند.

 

بند ب دستورالعمل اصلاحی

30

مجازات

- در صورت عدم پذیرش بیمار مصدوم توسط بیمارستانها یا مراکز درمانی یا اجبار به پرداخت وجه هنگام پذیرش، تخلف محسوب و با متخلف مطابق قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین و رفع مخاطرات جانی مصوب سال 1354 عمل می شود.

بند 3 دستورالعمل اجرایی

 جدول مباحث مطروحه و اصلاحات فنی شرایط عمومی بیمه نامه حوادث سرنشین و راننده

ردیف

مباحث مطروحه

اصلاحات فنی و مصادیق

مواد شرایط عمومی

1

 

 

 

 

 

ملاحظات

 

 

 

 

 

 

          -  غرامت راننده مسبب حادثه از محل پوشش بیمه نامه و حوادث سرنشین و راننده شامل غرامت فوت و نقص عضو و هزینه پزشکی تا سقف پوشش معین قابل پرداخت است

- با نظر به اینکه طبق قانون اصلاح قانون بیمه اجباری .... شخص ثالث سرنشینان وسیله نقلیه ثالث محسوب می گردند این بیمه نامه صرفا برای راننده ارائه می گردد.

- تحصیل این بیمه نامه اختیاری است و به همراه بیمه نامه شخص ثالث ارائه می گردد.

- بیمه حوادث یکی از رشته های بیمه اشخاص می باشد. موضوع بیمه حوادث، تامین و پرداخت غرامت مقطوع و معین در صورت فوت بیمه شده یا نقص عضو و از کار افتادگی دائم یا موقت و جبران هزینه های درمانی ناشی از وقوع حوادث مشمول بیمه است.

- خسارت راننده از لحظه ای که مصدوم یا متوفی قدم در رکاب اتومبیل گذاشته تا آن لحظه که از اتومبیل پیاده نشده است را شامل می گردد.

- غرامت راننده در صورتی قابل پرداخت است که راننده دارای گواهینامه مجاز  رانندگی وسیله نقلیه بوده و مست نباشد.

- سقف تعهدات بیمه نامه حوادث سرنشین و راننده راجع به هزینه پزشکی و نقص عضو و فوت به میزان تعهدات خریداری شده توسط بیمه گذار می باشد.

ماده1

 

 

 

 

 

 

 

ماده3

 

 

2

حوادث یا خطرهای تحت پوشش

آتش سوزی –انفجار- تصادف –واژگون شدن، منحرف شدن یا سقوط وسیله نقلیه که موجب جراحت یا صدمه بدنی قابل تشخیص پزشک گردد.

ماده1

 

 

 

 

3

حوادث استثناء شده

حوادث ناشی از موارد زیر از بیمه نامه مستثنا است:

1-       قوه قهریه از قبیل سیل- زلزله- طوفان

2-       جنگ، انقلاب، شورش، اعتصاب، راهزنی

3-       بکار بردن وسیله نقلیه در مسابقات شرط بندی آزمایشات فنی و رانندگی

4-       تشعشعات هسته ای و رادیو اکتیویته

5-       سوخت گیری اتومبیل

ماده1

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

وظایف بیمه گذار

-  بیمه گذار متعهد است هر گونه تغییر در مشخصات وسیله نقلیه مذکور در بیمه نامه یا انتقال آنرا ظرف 5  روز به بیمه گر اطلاع دهد.

 -  بیمه گذار موظف است در صورت بروز حادثه مراتب را ظرف مدت 24 ساعت و حداکثر پنج روز(در خارج از تهران بوسیله تلگراف) به بیمه گر اطلاع دهد و در هر صورت این اطلاع بایستی قبل از تدفین بیمه شده بعمل آید تا چنانچه بیمه گر بخواهد اقدام به معاینه متوفی و عند اللزوم کالبد شکافی نماید.

 -  بیمه گذار یا نمایندگان او مکلفند بیمه شده مصدوم را به نزدیکترین در مانگاه یا بیمارستان منتقل و اقدامات لازم و ممکن را برای درمان و نجات او انجام دهند.

 -  بیمه گذار یا مصدوم و در صورت عدم امکان اشخاص ذینفع در بیمه موظفند کلیه اطلاعات راجع به چگونگی حادثه را در اختیار بیمه گر قرارداده به پرسشهائی که میشود مطابق با واقع پاسخ دهند.

-  بیمه گر و همچنین پزشکان مجاز از طرف بیمه گر حق دارند برای معاینه پزشکی و کسب اطلاع در مورد کیفیت و میزان صدمه بدنی به بیمه شده مراجعه نمایند بیمه شده موظف است کلیه دستورات پزشک بیمه گر را بدون چون و چرا بپذیرد.

 -  بیمه شده موظف است به پزشک معالج خود و همچنین به پزشکانی که قبلاً ویرا معالجه کرده اند اجازه دهد کلیه سئوالات بیمه گر یا پزشکان معتمد او پاسخ و توضیحات کافی بدهند.

-  در صورت فوت بیمه شده هر گاه بیمه گر کالبد شکافی یا از خاک بیرون آوردن بیمه شده را لازم بداند استفاده کنندگان ملزم به قبول خواهند بود در این صورت کلیه هزینه های متعلقه بعهده بیمه گر است.

 

ماده 12

ماده 14

 

ماده 15 

ماده 16

 

ماده 17

 

ماده 18

 

ماده 19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقررات رسیدگی و پرداخت خسارت پزشک

 

 

 

 

 

 

 

- رسیدگی و پرداخت هر گونه غرامت مشمول این بیمه نامه مشروط بتقاضای بیمه گذار یا ذینفع قانونی و تسلیم مدارک و اسناد مشروحه زیر است:

1- گزارش و یا صورت مجلسی که بامضاء ماموران پلیس راه یا ژاندارمری یا سایر مقامات صلاحیتدار انتظامی یا قضائی رسیده متضمن تاریخ و محل و چگونگی وقوع حادثه و نام و مشخصات حادثه دیدگان و نوع حادثه باشد.

2- گواهی پزشک معالج و یا بیمارستان مبنی بر تاریخ شروع و خاتمه معالجه و هزینه های انجام یافته (در صورت فوت گواهی پزشک معالج یا پزشک قانونی متضمن تاریخ و علت فوت)

3-در صورت فوت بیمه شده علاوه بر مدارک فوق اسناد زیر لازم است:

الف- گواهی فوت صادره دفتر مردگان اداره آمار و ثبت احوال یا گواهی دفن

ب- رونوشت گواهی شده شناسنامه هر یک از وراث قانونی در دو نسخه.

پ- گواهی انحصار وراثت

تبصره- غرامت فوت وقتی قابل پرداخت است که مصدوم ظرف یکسال از تاریخ وقوع حادثه فوت شود.

4- در صورت نقص عضو علاوه بر مدارک مندرج در بندهای یک و دو این ماده اسناد زیر لازم است.

الف- گواهی پزشک معالج و پزشک معتمد بیمه گر دائر بر تعیین میزان نقص عضو.

ب- رونوشت گواهی شده شناسنامه مصدوم در دو برگ.

-  غرامات پس از وصول كليه مدارك لازم و انطباق با شرايط اين قرارداد ظرف پانزده روز به ذينفع قانوني پرداخت خواهد شد .

-  غرامت نقص عضو دائم با رعايت شرايط اين قرارداد بشرح زير تعيین و پرداخت مي شود .

الف- حادثه بايد طوري باشد كه بگواهي پزشك معتمد بيمه گر نقص عضو دائمي در بدن بيمه شده ايجاد كند (حداقل تا يكسال نقص عضو باقي بماند ).

ب- درجه يا نسبت نقص عضو به ترتيب زير تعيین خواهد شد (اگر چه بنظر بيمه شده يا در حقيقت از كار افتادگي يك يا چند عضو زيادتر و يا كمتر باشد و حتي اثبات اين امر كاملا محرز شود ) .

1- نقص عضو دائم كامل : كور شدن از دو چشم – فقدان يا از كار افتادگي كامل و دائمي دو بازو و يا دو دست يا دو ساق ويا دو پا-  فقدان يك بازو و يا يكدست يا يكپا يا يك ساق پا – امراض دماغي غير قابل علاج كه باعث اختلال كلي مشاعر شوند نقص عضو كامل دائم تلقي شده صد در صد ميباشد.

2- - نقص عضو دائم جزئي : در صورت از بين رفتن ويا از كار افتادن عضو نسبتهای معین در جدول زیر خواهد بود.

                                 راست                                               چپ

                               درصد                   درصد                      درصد

برای یک بازو و یا یکدست        60                                       50

برای یک پا که از بالای زانو بریده شود.                50

برای یکپا که از زانو یا از پایین زانو بریده شود.       40

برای یک چشم                                                  30

برای یک شست انگشت        23                                     18 

برای انگشت سبابه                15                                     12

برای انگشت کوچک دست      7                                        5

برای هر یک از انگشتان دیگ  ر8                                       6

برای هر یک از انگشتان شست پا                      8

برای هر یک از انگشتان دیگر پا                           3

کر شدن از یک گوش                                          15

کر شدن از هر دو گوش                                      60

تبصره1- در صورتیکه چندین عضو از کار بیفتد درجه از کار افتادن یا نقص عضو معادل است با حاصل جمع از کار افتادن یا نقص عضو هر یک از آن اعضاء ولی در هیچ مورد این حاصل جمع از صد در صد نمی تواند تجاوز کند. در صورتیکه جزئی از اعضاء نامبرده بالا از کار بیفتد یا ناقص شود. درجه از کار افتادن یا نقص عضو متناسب با درجه از کار افتادن آن عضو خواهد بود.

تبصره 2- اگر بیمه شده در نتیجه حادثه به مرض عصبی مبتلا شود درجه از کار افتادن از 25% نقص عضو کامل دائم تجاوز نمی نماید. ولی در هیچ مورد برای تغییر قوه عصبی (نروو پسترو مارتیک) غرامتی پرداخت نخواهد شد.

 

ماده 20

 

 

 

 

 

 

 

 

ماده 21

ماده 22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

مقررات رسیدگی و پرداخت خسارت

 

 

-  اگر درجه از کار افتادگی یا نقص عضو را نتوان بترتیب بالا معلوم نمود تعیین آن بسته بدرجه کم شدن قدرت کار بیمه شده در اثر حادثه و با در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی و حرفه و مشاغل او می باشد

- هر گاه بیمه شده قبل از وقوع حادثه از عضوی ناقص و یا از ابتدا ناقص الخلقه بوده و با از استفاده جزئی یا کلی یک یا چند عضو بدن خود محروم شده باشد درجه از کار افتادگی موجود قبل از وقوع حادثه بترتیب جدول نقص اندام فوق احتساب و از درجه ای که برای از کار افتادگی بعد از وقوع حادثه تعیین شده کسر خواهد گردید.

-  چنانچه بعد از اتمام معالجات پزشکی و گذشت یکسال درجه از کار افتادگی را نتوان بطور قطع تعیین نمود بیمه گر مستمری سالیانه موقتی معادل شش درصد غرامتی که با درجه از کار افتادگی دائمی احتمالی که توسط پزشک متخصص تعیین می شود متناسب  باشد به بیمه شده پرداخت خواهد کرد مشروط بر اینکه در صد از کار افتادگی احتمالی مزبور کمتر از بیست درصد نباشد تسویه قطعی غرامت از کار افتادگی مزبور پس از دو سال از تاریخ شروع این ترتیب موقت با پرداخت غرامتی متناسب با درجه از کار افتادگی دائمی و قطعی (چنانچه در این تاریخ نقصی باقی باشد)منهای مجموع مستمریهای موقتی پرداخت شده ظرف دو سال بعمل خواهد آمد.

-  در صورت فوت بيمه شده ظرف يكسال پس از وقوع حادثه و بعد از دريافت غرامت نقص عضو غرامت فوت منهاي مبلغي كه قبلا براي نقص عضو حاصله ازهمين حادثه پرداخت شده است به وراث قانوني پرداخت خواهد شده. هرگاه بعلت بيماري يا نقص اندام موجود قبل از وقوع حادثه يا آنچه بعدا بروز نموده بدون اينكه نتيجه مستقيم حادثه باشد خسارت بدني ناشي از حادثه نقص عضو يااز كار افتادگي دائمي يا عدم توانايئ موقتي با ادامه كار بيشتر شود يا منجر بفوت گردد. غرامت فقط براي ميزان خسارتيكه نتيجه  مستقيم حادثه بوده و بنا به تشخيص پزشك معتمد بيمه گر در صورت عدم دخالت امراض و نقايص موجود قبل از حادثه يا عارضه بعد از آن وارد ميگرديد پرداخت خواهد شد.

- كليه اختلافات ناشي از تعيين ميزان از كار افتادگي يا نقص عضو بيمه شده در كميسيون مخصوص پزشكان رسيدكي خواهد شد (كميسيون مزبور فقط راجع به درجه از كار افتادگي يا نقص عضو صرفنظر از شمول  بيمه و اعتبار بيمه نامه مبلغ غرامت بحث وداوري خواهد شد ) كه مركب از سه پزشك يكي بنمايندگي  بيمه گر و يكي از طرف بيمه شده و سومي به رضايت دو پزشك مزبور خواهد بود چنانچه در انتخاب پزشك سوم توافق نشود تعيين آن از طرف محكمه صلاحيتدار حوزه اقامت بيمه شده بعمل خواهد آمد .

تبصره – بيمه شده يا استفاده كنندگان موظفند ظرف 14 روز پس از اخطار بيمه گر پزشك معتمد خودرا كتباً معرفي نمايند كميسيون پزشكان مزبور ظرف 14 روز پس از تعيين براي حل اختلاف دعوت ميشوند و تصميم آنان براي طرفين قطعي و لازم الاجراست و قابل اعتراض نخواهد بود .هزينه داوري بعهده طرفي است كه راي عليه او صادر شده است .

 -  نسبت بموارديكه در اين قرارداد ذكري نشده بر طبق قانون بيمه مصوب ارديبهشت ماه 1316 و مقررات موضوعه رفتار خواهد شد.

                                   

ماده 23

 

ماده 24

 

ماده 25 

 

 

 

ماده 26

 

 

 

 

ماده 27

 

 

 

 

 

 

ماده 28

 

 

6

 

 

 

 

 

 

ملاحظات در رسیدگی و پرداخت خسارت

 

 

 

 

هزینه پزشکی

اگر (راننده)  دچار جراحت بدنی و متحمل هزینه های بیمارستانی و یا سر پایی گردد این هزینه پزشکی تا سقف تعهد در زمان حادثه پرداخت می گردد.

- هزینه پزشکی هزینه هایی است که در صورت وقوع حادثه تحت پوشش مستقیماً در مقابل دریافت خدمات درمانی متحمل می گردند و عبارت است از مبلغ مندرج در صورتحساب درمانی مربوط و هزینه های پزشکی جانبی آن و یا حداکثر هزینه پزشکی مورد تعهد بیمه گر هر کدام که کمتر باشد.

حداکثر زمان پرداخت هزینه پزشکی از زمان وقوع حادثه مدت دو سال می باشد و هزینه های پرداخت شده پس از دو سال از تاریخ حادثه در تعهد بیمه گر نیست.

در مواردی که (مصدوم حادثه) هزینه پزشکی را از طریق بیمه خدمات درمانی دریافت می نمایند، می توانند ما به التفاوت هزینه های انجام شده را از بیمه گر دریافت دارند البته فتوکپی کلیه مدارک پزشکی باید توسط مرکز رسیدگی به اسناد پزشکی برابر اصل شده و سازمان خدمات درمانی رسماً اعلام نمایند مجموع دریافتی ها چه میزانی از هزینه ها را جبران نموده و یا فتوکپی چک دریافت شده را همراه با مدارک پزشکی ارائه نماید دریافتهای بیمه شده نمی تواند از میزان هزینه های انجام شده پس از کسر هزینه های غیر قابل پرداخت تجاوز نماید.

غرامت نقص عضو

- (راننده) وسیله نقلیه به علت حادثه تحت پوشش، دچار نقص عضو گردند، غرامت نقص عضو (مصدوم) بر اساس جدول مندرج در شرایط عمومی بیمه نامه محاسبه و پرداخت می گردد.

- برای محاسبه غرامت نقص عضو، میزان نقص عضو تعیین شده را که نسبت به کل بدن، برآورد گردیده در سرمایه مورد تعهد ضرب  شده و مبلغ آن بدست می آید.

- چنانچه در صدی از یک عضو صدمه دیده توانایی لازم را از دست بدهد. ابتدا میزان نقص عضو تعیین شده عضو صدمه دیده را نسبت به کل بدن بدست آورده، سپس در سرمایه مورد تعهد ضرب و مبلغ قابل پرداخت را محاسبه می نماید.

- حداکثر تعهدات در قبال نقص عضو یک عضو یا چند عضو مشخص، نمی تواند بیشتر از صد در صد سرمایه مندرج در بیمه نامه باشد.

- هزینه درمان تواماً با غرامت نقص عضو یا فوت قابل پرداخت است.

غرامت فوت

در صورتیکه (راننده) وسیله نقلیه مورد بیمه به علت حادثه تحت پوشش فوت نماید غرامت فوت به وارث پرداخت می گردد.

چنانچه قبل از فوت بیمه شده، غرامت نقص عضو به متوفی در زمان حیات پرداخت شده باشد این مبلغ پرداخت شده از غرامت فوت کسر و مابقی به وراث پرداخت می گردد.

موارد عمومی 

در مواردی که کاربری موضوع بیمه تغییر کرده باشد غرامت و خسارت وارده به علت تشدید خطر پس از اعمال قاعده نسبی حق بیمه قابل پرداخت خواهد بود.

 

 

  مباحث مطروحه ،اصطلاحات فنی و مصادیق شرایط عمومی بیمه نامه بدنه وسایل نقلیه عمومی مصوب شورای عالی بیمه ( آئین نامه شماره 53) 

ماده 15و 16

ردیف

مباحث مطروحه

اصطلاحات فنی ومصادیق

مواد شرایط عمومی

1

اصطلاحات فنی

1- -بیمه گر :شرکت بیمه ای است که مشخصات آن در این بیمه نامه درج گردیده است و در ازای دریافت حق بیمه ، جبران خسارت احتمالی را طبق شرایط این بیمه نامه به عهده
می گیرد .

2- -بیمه گذار : شخص حقیقی یا حقوقی است که مالک موضوع بیمه است یا به یکی از عناوین قانونی ، نمایندگی مالک یا ذینفع را داشته یا مسئولیت حفظ موضوع بیمه را از طرف مالک را دارد و قرارداد بیمه را با بیمه گر منعقد می کند و متعهد پرداخت حق بیمه آن می باشد .

3- ذینفع :شخصی است که بنا به درخواست بیمه گذار نام وی دراین بیمه نامه درج گردیده  است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می شود .

4- حق بیمه : مبلغی است که در بیمه نامه مشخص شده و بیمه گذار موظف است آن را هنگام صدور بیمه نامه یا به ترتیبی که در بیمه نامه مشخص می شود به بیمه گر پرداخت نماید .

5-  موضوع بیمه : وسیله نقلیه زمینی است که مشخصات آن دراین بیمه نامه درج شده است . لوازمی که مطابق کاتالوگ و سیله نقلیه بیمه شده به خریدار تحویل و یا در بیمه نامه درج شده است نیز جزو موضوع بیمه محسوب می شود .

6- فرانشیز : بخشی از هر خسارت است که به عهده بیمه گذار است و میزان آن در بیمه نامه مشخص می گردد .

7-  مدت اعتبار بیمه نامه : شروع و پایان مدت اعتبار بیمه نامه به ترتیبی خواهد بود که در بیمه نامه معین می گردد .

 

 

 

ماده 2

 

 

2

 

 

خسارتهای تحت پوشش و هزینه های قابل تامین

الف- خسارتهای تحت پوشش

 1 -خسارتی که ناشی از برخورد موضوع بیمه به یک جسم ثابت یا متحرک و یا برخورد اجسام دیگر به موضوع بیمه و یا واژگونی و سقوط موضوع بیمه باشد و یا چنانچه در حین حرکت ، اجزا و یا محمولات موضوع بیمه به آن برخورد نماید و موجب بروز خسارت شود .

2- خسارتی که در اثر آتش سوزی ، صاعقه و یا انفجار به موضوع بیمه و یا لوازم یدکی اصلی همراه آن وارد گردد .

3- در صورتی که موضوع بیمه دزدیده شود و یا در اثر عمل دزدی یا شروع به دزدی به وسیله نقلیه و یا وسایل اضافی آن که در بیمه نامه درج شده است خسارت وارد شود .

4-  خسارتی که در جریان نجات و یا انتقال موضوع بیمه خسارت دیده به آن وارد شود.

5- خسارت باطری و لاستیک های چرخ موضوع بیمه در اثر هریک از خطرات بیمه شده تا پنجاه درصد قیمت نو قابل پرداخت است .

ب- هزینه های قابل تامین

هزینه های متعارف برای نجات موضوع بیمه خسارت دیده وجلوگیری از توسعه خسارت وانتقال موضوع بیمه خسارت دیده به نزدیک ترین محل مناسب برای تعمیرآن ، حد اکثر تابیست درصد خسارت وارده قابل جبران خواهد بود.

ماده 3

 

 

 

 

 

 

                 ماده 4

3

خسارتهای مستثنی شده

1- خسارتهای ناشی از سیل ،زلزله و آتشفشان

2- خسارت هایی که به علت استفاده از موضوع بیمه در مسابقه اتومبیل رانی یا آزمایش سرعت به آن وارد شود .

3- خسارت های وارد به موضوع بیمه به علت حمل مواد منفجره ، سریع الاشتعال و یا اسیدی مگر آنکه موضوع بیمه مخصوص حمل آن باشد .

4- خسارت های وارده در اثر پاشیده شدن رنگ ،اسید و سایر مواد شیمیایی روی بدنه موضوع بیمه مگر آنکه ناشی از حوادث تحت پوشش بیمه باشد .

5- خسارت ناشی از سرقت لوازم و قطعات موضوع بیمه پس از وقوع حادثه .

6- خسارت ناشی از کشیدن میخ و سایر اشیاء مشابه روی بدنه موضوع بیمه .

7- کاهش ارزش موضوع بیمه حتی اگر در اثر وقوع خطرات بیمه شده باشد .

8- زیان ناشی از عدم امکان استفاده از موضوع بیمه حادثه دیده به علت تحقق خطرات تحت پوشش بیمه نامه .

بند 1و2و4و5و8 به طور عمومی تحت نام پوششهای تکمیلی بنا به درخواست بیمه گذار ارائه می گردد .پوشش سرقت لوازم اتومبیل – پوشش های تکمیلی که درحال حاضر ارائه می گردد عبارتند از:سرقت در جای کلیه قطعات و لوازم ،سرقت درجای قطعات و لوازم وسیله نقلیه -بلاهای طبیعی (سیل ،زلزله ، آتش فشان)-غرامت عدم استفاده از وسیله نقلیه در مدت تعمیرات – خسارت وارده رنگ ،اسید ، مواد شیمیایی - شکست شیشه به تنهایی وبه عللی غیر از خطرات اصلی – افزایش ارزش وسیله نقلیه به علت نوسان قیمت(درخسارت جزئی) .

 

 

 

 

ماده 5

4

 

 

 

 

 

خسارتهای غیر قابل جبران

 

 

 

 

 

1-خسارت های ناشی از جنگ ،شورش ، اعتصاب و یا تهاجم .

2-خسارتهای مستقیم و غیر مستقیم ناشی از انفجارهای هسته ای .

3-خسارت هایی که عمدا" توسط بیمه گذار ،ذی نفع و یا راننده موضوع بیمه به آن وارد می شود .

4-خسارت های وارده به موضوع بیمه حین گریز از تعقیب مقامات انتظامی مگر آنکه عمل گریز توسط متصرفین غیر قانونی باشد .

5-در صورتی که راننده موضوع بیمه هنگام وقوع حادثه فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه رانندگی وی باطل شده باشد ویا مطابق مقررات راهنمایی و رانندگی گواهینامه راننده برای رانندگی موضوع بیمه متناسب نباشد . اتمام اعتبار گواهینامه  در حکم بطلان آن نیست

6- -خسارت های ناشی از حوادثی که طبق گزارش مقامات ذی صلاح به علت مصرف مشروبات الکلی و یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان توسط راننده موضوع بیمه بوجود آمده باشد .

7-خسارت ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر مگر آنکه موضوع بیمه مخصوص و مجاز به انجام این کار باشد و اصول و مقررات ایمنی را رعایت کرده باشد .

8-خسارت های وارده به وسایل و دستگاههای الکتریکی و الکترونیکی موضوع بیمه در صورتی که ناشی از نقص و خرابی در کارکرد آنها باشد .

9- خسارت هایی که به علت حمل بار بیش از حد مجاز توسط موضوع بیمه به آن وارد شود .

ماده 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

وظایف و تعهدات بیمه گذار

- رعایت اصل حد اعلای حسن نیت

        بیمه گذار موظف است از اظهارات خلاف واقع راجع به موضوع بیمه هنگام عقد قراردادبپرهیزد در صورت اثبات اظهارات خلاف واقع قرارداد باطل و بلا اثر خواهد بود و حق بیمه پرداختی مسترد نخواهد شد و اقساط معوق حق بیمه نیز از بیمه گذار مطالبه می شود .

2- پرداخت حق بیمه

      تامین بیمه گر منوط به پرداخت حق بیمه از سوی بیمه گذار خواهد بود و در صورت اینکه حق بیمه قسطی باشد و بیمه گذار از پرداخت قسط با اقساط خودداری نماید بیمه گر می تواند بیمه نامه را فسخ نماید .در صورت عدم فسخ و وقوع حادثه پرداخت خسارت تابع  شرایط خصوصی بیمه نامه خواهد بود .

3- اعلام تشدید خطر

      هر گاه در طول مدت بیمه تغییراتی در کیفیت یا وضعیت و یا کاربری موضوع بیمه بوجود آید موجب تشدید خطر شود بیمه گذار موظف است به محض اطلاع بیمه گر را آگاه سازد  .

4- اعلام خسارت

         بیمه گذار موظف است  حداکثر ظرف پنج روز کاری از تاریخ اطلاع به مراکز پرداخت خسارت بیمه گر مراجعه با تکمیل فرم  اعلام خسارت یا از طریق پست سفارشی وقوع حادثه را اعلام نماید و مدارک  مثبته راجع حادثه تعیین میزان خسارت  را در اختیار بیمه گر قرار د هد درصورت عمل نکردن به تعهدات بیمه گر می تواند ادعای خسارت را رد کند مگر اینکه بیمه گذار اثبات نماید به دلیل  امورغیر قابل اجتناب از عهده انجام آنها برنیامده است .

5- عدم اظهار خلاف واقع

هر گاه بیمه گذار به قصد تقلب در خصوص خسارت و کیفیت وقوع حادثه به طور کتبی اظهارات نادرستی بنماید و یا مدارک مجهول تسلیم کند بیمه گر می تواند وی را از   خسارت محروم کند.  جهت اعمال ماده فوق از سوی بیمه گر باید اثبات شود بیمه گذار قصد تقلب داشته و یا مدارک مجهول تسلیم نموده است، اظهارات خلاف واقع زمانی موجب محرومیت بیمه گذار از دریافت خسارت می گردد که به صورت کتبی به بیمه اعلام شده باشد .

6- جلوگیری از وقوع حادثه و توسعه خسارت

     بیمه گذار موظف است برای جلوگیری از وقوع حادثه و توسعه خسارت و یا نجات موضوع بیمه و لوازم همراه آن، اقدامات و احتیاط های لازم را که هر کس عرفا"ازمال   خود می کند به عمل آورد .چنانچه ثابت  شود که بیمه گذار عمدا" از انجام این اقدامت خودداری نموده است بیمه گر می تواند به نسبت تاثیر قصور بیمه گذار ، خسارت پرداختی را تقلیل دهد

- جهت اعمال این ماده می بایست عمد بیمه گذار به  صورت ترک فعل در ایجاد و توسعه خسارت  اثبات گردد.

- عمد و قصور دارای مفاهیم و آثار حقوقی متفاوتی هستند .عمد به معنی قصد  نتیجه و قصور به معنی مسامحه می باشد لذا در ارتکاب عملی، عمد متصور باشد قصور( مسامحه ) معنی ندارد تا نظر به تاثیر آن بتوان میزان خسارت پرداختی را تقلیل داد .
7- خودداری از جابجایی یا تعمیر وسیله نقلیه
در صورت بروز حادثه بیمه گذار باید از جابجایی وسیله نقلیه جز به حکم  مقررات و دستور مقامات انتظامی و همچنین تعمیر آن بدون موافقت بیمه گر خودداری نماید .
- این امر جهت حفظ حقوق بیمه گر و برآورد دقیق خسارت می باشد .

       8-  انتقال حقوق بیمه گذار به بیمه گر 

بیمه گر در حدودی که خسارت وارده را قبول یا پرداخت می کند در مقابل اشخاصی که مسئول وقوع حادثه یا خسارت هستند قائم مقام بیمه گذار خواهد بود و بیمه گذار موظف است  از هر عملی که اقدام بیمه گر را علیه مسئول خسارت مشکل و یا نا مقدور می سازد خودداری نماید . در غیر اینصورت بیمه گر می تواند خسارت را پرداخت نکند یا در صورت پرداخت خسارت ،حق استرداد آن را از بیمه گذار خواهد داشت .

   - در صورتیکه حادثه مسبب شناخته شده ای به غیر از بیمه گذار داشته باشد بیمه گذار موظف است داد خواست تامین دلیل خود را با جلب نظر کارشناس تقدیم مراجع قضایی نموده و نظر کارشناس رسمی  راجع به میزان خسارت به بیمه گر ارائه نماید.

  - نسبت به مسئول حادثه به هیچ عنوان اعلام رضایت ننماید .

 - حقوق خود در ارتباط با دریافت خسارت از مسئول حادثه به بیمه گر واگذار نماید .

         در صورت عدم اجرای موارد فوق بیمه گر می تواند از پرداخت خسارت خودداری یا در صورت پرداخت ، جهت مسترد نمودن آن به بیمه گذار مراجعه نماید .

-هزینه دادرسی و مرتبط راجع به بازیافت خسارت از مسئول حادثه بعهده بیمه گر می باشد .

ماده 7

 

 

ماده 8

 

 

ماده 9

 

ماده 10

 

 

 

ماده 11

 

 

 

ماده12

 

 

 

 

 

ماده13

 

 

ماده14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

فسخ و انفساخ قرارداد بیمه

 

الف ) موارد فسخ از طرف بیمه گر :

1-در صورتی که بیمه گذار حق بیمه را به موقع نپردازد .

2-در صورت تشدید خطر مگر آنکه توافق خاصی بین طرفین صورت گرفته باشد .

3-چنانچه بیمه گذار سهوا از اظهار مطالبی خودداری یا اظهارات خلاف واقع بنماید و مطالب اعلام نشده یا اظهارات خلاف واقع در ارزیابی خطر موثر باشد .

ب ) موارد فسخ از طرف بیمه گذار :

1- در صورتی که خطر موضوع بیمه کاهش یابد و بیمه گر حاضر به تخفیف در حق بیمه نشود .

2- در صورتی که فعالیت بیمه گر به هر دلیل متوقف شود .

تبصره – در صورتی که بیمه گذار بنا به دلایل دیگری متقاضی فسخ بیمه نامه باشد بیمه گر حق بیمه مدت اعتبار بیمه نامه را به روش کوتاه مدت محاسبه و باقیمانده حق بیمه را به بیمه گر پرداخت می کند .

-در روش صدور بیمه نامه کوتاه مدت ، حق بیمه دریافتی ( بلحاظ اینکه بیمه گر با تمامی هزینه های صدور بیمه نامه یکساله روبرو می باشد ) بیشتر است .هنگام باز پرداخت باقیمانده حق بیمه انقضاء  بیمه نامه کوتاه مدت حسب مورد ملاک محاسبه قرار می گیرد .

-در روش روز شمار حق بیمه پرداختی بر روزهای سال ( 365روز ) تقسیم و حق بیمه روزهای باقیمانده با در نظر گرفتن حق بیمه یک روز ضربدر روزهای باقیمانده ، محاسبه و مسترد می گردد .

 

 

7

انتقال وسیله نقلیه

در صورت انتقال مالکیت موضوع بیمه به هر یک از انحاء قانونی ، بیمه گذار میتواند بیمه نامه را فسخ و حق بیمه مدت باقیمانده بیمه نامه خود را مسترد نماید . در صورت عدم فسخ بیمه نامه چنانچه مالک جدید به تعهدات بیمه گذار در مقابل بیمه گر عمل نماید ، تعهدات بیمه گر در قبال مالک جدید ادامه خواهد یافت .

تبصره – چنانچه انتقال مالکیت موضوع بیمه پس از وقوع حادثه ای باشد که بیمه گر اعلام نشده است بیمه گر هیچ گونه مسئولیتی برای جبران خسارت های وارده در مقابل مالک جدید نخواهد داشت .

ماده 18

8

نحوه تعیین مقدار خسارت

الف ) خسارت کلی

1-سرقت ( در صورتیکه موضوع بیمه 60روزبعد از سرقت پیدا نشود .

2-در صورتیکه موضوع بیمه به علت حوادث تحت پوشش به نحوی آسیب ببیند که مجموع هزینه های تعمیر و تعویض قسمتهای خسارت دیده آن با احتساب هزینه نجات از 75درصد قیمت آن در روز حادثه بیشتر باشد .

-          خسارت کلی واقعی :حالتیکه موضوع بیمه تلف شود .

-          خسارت کلی فرضی :موضوع بیمه قابلیت استفاده مورد نظر را از دست داده باشد .

ب) خسارت جزئی

در صورتیکه خسارت مشمول تعریف خسارت کلی نشود جزئی تلقی می شود مانند خسارت به درب خودرو ، گلگیر ، چراغ و...

بند الف ماده19

 

 

 

 

 

بند ب ماده 19

9

ملاک محاسبه خسارت

الف )در خسارت کلی

- ملاک محاسبه خسارت درخسارت کلی ارزش معاملاتی موضوع بیمه در روز حادثه و حداکثر تا مبلغ بیمه، ارزش بیمه پس از کسر ارزش بازیافتی و کسورات  مقررو اضافه نمودن هزینه نجات و حمل به شرط آنکه از کل مبلغ بیمه بیشتر نشود .

- ارزش بازیافتی توسط بیمه گر تعیین می شود که از مبلغ خسارت قابل پرداخت کسر می گردد .

- در صورت عدم موافقت بیمه گذار با ارزش بازیافتی ، موضوع بیمه به تملک بیمه گر با انتقال سند در می آید و خسارت پس از کسر فرانشیز وسایر کسورات و اضافه نمودن هزینه متعارف نجات و حمل پرداخت می گردد.

ملاحظات

- با پرداخت خسارت کلی قرارداد بیمه خاتمه یافته تلقی می شود در صورتی که مدت قرارداد بیش از یکسال باشد حق بیمه سالهای بعد به بیمه گذار مسترد می شود .

- قبل از پرداخت خسارت کلی سند مالکیت وسیله نقلیه به بیمه گر منتقل می شود .

- تایکسال پس از پرداخت خسارت وسیله نقلیه سرقت شده ، انتقال سند مالکیت به شرکت بیمه ، و کشف آن بیمه گر موظف است با رعایت آئین بازیافت مصوب شورای عالی بیمه وسیله نقلیه را به فروشد و سهم بیمه گذار را از مبلغ بازیافتی را باتوجه به درصد که از خسارت پرداختیکسر کرده است به وی پرداخت نماید .

ب) خسارت جزئی

 ملاک تعیین خسارت جزئی

1- محاسبه هزینه تعمیر شامل دستمزد عادله و قیمت روز لوازم تعویضی.

2- سپس کسر استهلاک و فرانشیز از هزینه های برآورد شده بند 1 .

3- پس از آن اضافه نمودن هزینه نجات و حمل حداکثرتا بیست درصد خسارت قابل جبران

نحوه محاسبه استهلاک

- استهلاک برای قطعات تعویضی ( به جز شیشه ها و شیشه چراغها ) لحاظ می شود

- میزان استهلاک برای قطعات تعویضی از شروع سال پنجم تولید ( اتمام سال چهارم تولید ) وسیله نقلیه به بعد و برای هر سال 5درصد و حداکثر 25درصد خواهد بود .فرانشیز خسارت برای انواع وسائل نقلیه موتوری زمینی بشرح ذیل می باشد .

 - فرانشیز خسارت برای انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی بشرح زیر می باشد :

1-خسارت اول 10%مبلغ خسارت حداقل 500.000ریال .

2-فرانشیز خسارت دوم 20%مبلغ خسارت حداقل 1.000.000ریال .

3-فرانشیز خسارت سوم 30%مبلغ خسارت حداقل 1.500.000ریال     .

4-فرانشیز برای رانندگانی که سابقه رانندگی آنها کمتراز3سال می باشد 10%بیشتر از فرانشیز فوق الذکر .

5-فرانشیز خسارت ناشی از آتش سوزی به تنهایی 10% مبلغ خسارت حداقل 500.000ریال .

6-فرانشیز خسارت شکست به تنهایی 20%مبلغ خسارت .

7-فرانشیز خسارت سرقت اعم از جزئی و کلی 20%مبلغ خسارت .

8-فرانشیز خسارت کلی ناشی از حوادث (بجز سرقت )10%مبلغ خسارت .

9- فرانشیز خسارت ناشی از تصادفات رانندگی در صورتیکه راننده اتومبیل بیمه شده مقصرنباشد و مقصر شناخته شده ای وجود داشته و امکان تعقیب مقصر فراهم گردد..50%فرانشیز خسارت اول خواهد بود .

 

تبصره 1ماده 19

 

 

تبصره 2ماده19

 

 

 

تبصره3ماده19

تبصره4ماده19

تبصره5ماده19

 

بند ب ماده 19

 

 

 

 

10

مهلت پرداخت خسارت

الف)در خسارت کلی و جزئی

حداکثر 15روز بعد از تکمیل مدارک و توافق طرفین با اعلام رای داور مرضی الطرفین ، هیئت داوری یا دادگاه خسارت پرداخت می گردد .

ب) در سرقت

 60روز از تاریخ اعلام خسارت به بیمه گر و عدم کشف اتومبیل 

ماده 20

11

نحوه پرداخت خسارت

- پرداخت نقدی خسارت

-تعمیر وسیله نقلیه در مدتی که کمتر از آن میسرنیست توسط بیمه گر

- تهیه وسیله نقلیه مشابه اتومبیل خسارت دیده قبل حادثه و انتقال دادن به بیمه گذار

         تبصره 1 ماده 20

12

اعمال قاعده نسبی سرمایه (مبلغ بیمه )در محاسبه خسارت

-هرگاه مالی به کمتراز قیمت واقعی بیمه شده باشد بیمه گذار فقط به تناسب مبلغی که بیمه کرده است با قیمت واقعی مال  مسئول خسارت خواهد بود طبق این قاعده خسارت مورد ادعا به نسبت مبلغ بیمه محاسبه می شود .

-اعمال قاعده نسبی موجب جلوگیری از کم بیمه گی و حفظ تعادل مالی بیمه گران است .

-در صورتیکه که مبلغ بیمه شده کمتر از ارزش موضوع بیمه در روز وقوع حادثه باشد بیمه گر فقط به تناسب مبلغ بیمه شده با قیمت واقعی آن در روز حادثه مسئول جبران خسارت خواهد بود .

ماده 10قانون بیمه

 

 

تبصره 2ماده 20

 

13

بیمه مضاعف

(چند بیمه گی )

-عبارت است از بیمه شیئی یا مالی که قیمت معینی دارد  با همان قیمت نزد چند شرکت  بیمه .

اگر وسیله نقلیه موضوع این بیمه نامه در طول مدت اعتبار قرارداد ، بدون قصد تقلب به موجب بیمه نامه یا بیمه نامه های دیگری در مقابل تمام یا بخشی از خطرات مذکور دراین قرارداد بیمه شده باشد ، در صورت وقوع خطرهای تحت پوشش ، بیمه گر موظف است خسارت را جبران و سپس برای دریافت سهم بقیه بیمه گرها به آنان مراجعه نماید . چنانچه قبلا"تمام خسارت با استفاده از سایر بیمه نامنه ها جبران شده باشد بیمه گر تعهدی برای جبران خسارت در قبال بیمه گذار نخواهد داشت ولی اگر بخشی از خسارت توسط سایر بیمه گرها جبران شده باشد بیمه گر موظف است برا ساس نسبت تعهد خود به مجموع پوشش همه بیمه نامه ها ،خسارت را جبران نماید .

 

ماده 21

14

حل اختلاف

- از طریق مذاکره

- از طریق داوری

- مراجعه به دادگاه

طرفین قرارداد باید اختلاف خود را تاحد امکان از طریق مذاکره حل و فصل نمایند .اگر اختلاف از طریق مذاکره حل و فصل نشد می توانند از طریق داوری یا مراجعه به دادگاه موضوع را حل و فصل کنند .در صورت انتخاب روش داوری ، طرفین قرارداد می توانند یک نفر داور مرضی الطرفین را انتخاب کنند . درصورت عدم توافق برای انتخاب داور مرضی الطرفین هر یک داور انتخابی خود را به صورت کتبی به طرف دیگر معرفی می کند .داوران منتخب ، داور سومی را انتخاب و پس از رسیدگی به موضوع اختلاف با اکثریت آراء اقدام به صدور رای داوری می کنند . درصورتی که داوران منتخب برای انتخاب داور سوم به توافق نرسند هر یک از طرفین قرارداد می تواند تعیین داور سوم را ازداد گاه صالح خواستار شود . هریک از طرفین حق الزحمه داور انتخابی خود را می پردازد و حق الزحمه داور سوم به تساوی تقسیم می شود .

ماده 22

15

مهلت اقامه دعوی (مرور زمان )

-هر گونه ادعای ناشی از این بیمه نامه باید حداکثر ظرف دو سال از تاریخ بطلان ،فسخ ویا انقضای مدت بیمه نامه ودر صورت وقوع حوادث تحت پوشش ، از تاریخ وقوع حادثه اقامه شودوپس از دو سال مذکور ادعای ناشی از بیمه نامه مسموع نخواهد بود.مرور زمان متواند یک دفعه توسط هر یک از طرفین با اظهار نامه رسمی قطع شود. در صورت قطع شدن مرور زمانفبه مدت باقیمانده موور زمانیک سال اضافه خواهد شد.

-مرور زمان گذشت مدتی است که به موجب قانون پس از انقضا آن مدت دعوی شنیده نمی شود و مقررات راجع به مرور زمان علی الصول مخالف قواعد موجد حق جنیه استثنائی به آن قواعد را دارد.

- محاکم ایراد اصحاب دعوا در مورد اقامه دعوا خارج از موعد قانونی به استناد بند 11ماده 84 قانون آیین دادرسی در امور مدنی را مورد پذیرش قرار می دهند و برا ساس آن قراردادرد دعوا    صادر می نماید .

- ایراد مرور زمان و ایراد اقامه دعوا خارج از موعد قانونی از سوی بیمه گر و بیمه گزار و مسئول حادثه مورد پذیرش قرار می گیرد .

ماده 23

16

قلمرو جغرافیایی پوشش قرارداد بیمه

- پوشش  این قرارداد شامل خسارت هایی است که در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شود و تعمیم آن به حوادث خارج از کشور مشروط به توافق خاص است .

ماده 24

ماخذ:
كتاب حقوق بيمه در رشته بيمه هاي اتومبيل - مجيدذوالفقارخاني

[ سه شنبه نهم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 10:47 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]

سهم بیمه بدنه از كل پرتفوي شركت‌‌هاي بيمه 11.26 درصد است

 
متوسط حق بيمه هر بيمه‌نامه در بازار بيمه بدنه ، با حدود 7 درصد كاهش از رقم 2.45 به 2.29 ميليون ريال رسيده است.
 

بیمه نیوز - بيمه مركزي با ارائه آمار عملكرد صنعت بيمه در رشته بيمه بدنه اتومبيل از تاريخ يكم دي 1388 (اجراي مرحله دوم آزاد سازي تعرفه‌ها) تا 31 تيرماه سال جاري به تجزيه و تحليل تأثير برنامه‌هاي آزاد‌سازي تعرفه بيمه بدنه اتومبيل پرداخت.

براساس اين گزارش پيش از اجراي دومين مرحله برنامه اصلاح نظام تعرفه بازار بيمه كشور، مؤسسات بيمه فعال در كشور موظف به رعايت نرخ و شرايط مصوب شوراي عالي بيمه بودند.

گفتني است آمار عملكرد شش ماهه اول سال 1388 صنعت بيمه كشور بيانگر آن است كه سهم اين رشته از كل پرتفوي شركت‌‌هاي بيمه با بيش از 15 درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن (شش ماهه اول سال 1387) به 11.26 درصد بالغ گرديده است.

آمارعملكرد پنج ماهه اول سال 1389 صنعت بيمه كشور سهم اين رشته از كل حق بيمه‌هاي دريافتي مؤسسات بيمه را 9.32 درصد بيان نموده است كه اين امر نشانگر كاهش محسوس سهم حق بيمه اين رشته از كل حق بيمه‌هاي دريافتي نسبت به دوره مشابه در سال قبل از آن مي‌باشد.

 رشد 17.3 درصدي حق بيمه دريافتي شركت‌ها با آزاد‌سازي تعرفه بيمه بدنه اتومبيل

مقايسه رشد تعداد بيمه‌نامه‌هاي صادره اين رشته كه حدود 26 درصد با افزايش ميزان حق بيمه‌هاي دريافتي يعني 17.3 درصد بيانگر آن است كه سطح عمومي قيمت بيمه‌نامه‌هاي بدنه اتومبيل به ميزان قابل توجهي در اين دوره كاهش داشته است.

تعداد پرونده‌هاي خسارت نيز در كل بازار رشته تغيير محسوسي نداشته و آمارهاي بررسي شده كمتر از يك درصد افزايش تعداد را نشان مي‌دهد.

ميزان خسارت پرداختي در دوره پس از اصلاح نظام تعرفه در اين رشته با كاهش تقريبي 2 درصد مواجه بود و متوسط خسارت پرداختي صنعت بيمه نيز در اين دوره با كاهش 3 درصدي روبه‌رو شده كه به نظر مي‌رسد يكي از علت‌هاي آن، اعمال برخي محدوديت‌ها از سوي شركت‌هاي بيمه در رسيدگي به خسارت بيمه گذاران باشد.

كاهش 16 درصدي نسبت خسارت بيمه بدنه خودرو

متوسط حق بيمه هر بيمه‌نامه در بازار بيمه اين رشته با حدود 7 درصد كاهش از رقم 2.45 به 2.29 ميليون ريال رسيده كه اين امر حاكي از كاهش سطح عمومي نرخ‌هاي مورد عمل در بازار اين رشته بوده است.

به گزارش فارس، حذف اثر تورمي و يكسان‌سازي ارزش حق بيمه‌هاي دريافتي در 2 دوره مورد مقايسه بيانگر كاهش متوسط ميزان حق بيمه در اكثر شركت‌هاي بيمه بوده است.

به طور كلي متوسط حق بيمه هر بيمه‌نامه در بازار بيمه اين رشته معادل 2 ميليون ريال است و در دوره رقابت كه پس از آزادسازي تعرفه‌ها ايجاد شده است.

بازار اين رشته به طور تقريبي شاهد كاهش 16 درصدي ميزان حق بيمه‌هاي دريافتي و نسبت خسارت بوده است.

 
[ دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ ] [ 10:4 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]

معرفی بیمه بدنه اتومبیل

بیمه بدنه اتومبیل جبران کننده خسارات ناشی از حوادثی است که برای اتومبیل مورد بیمه اتفاق می افتد و بطور معمول و در بیمه نامه های عادی شامل سه خطر : حادثه ، آتش سوزی و دزدی کلی‑ می باشد.

حادثه
حادثه عبارت است از تصادف دو اتومبیل با یکدیگر و یا برخورد اتومبیل مورد بیمه با جسم ثابت یا متحرک و یا برخورد شی دیگری با اتومبیل مورد بیمه و یا واژگونی و سقوط و انحراف مورد بیمه در اثر حوادث رانندگی

آتش سوزی
آتش سوزی ناشی از صاعقه و انفجار نیز از خطرات تحت پوشش بیمه بدنه می باشند و چنانچه اتومبیل مورد بیمه دچار حریق شود خسارت آن قابل جبران می باشد ولی چنانچه خسارت وارد به وسائل و دستگاههای الکتریکی اتومبیل ناشی از کار آنها باشد قابل جبران نیست .

دزدی کلی
همانطوریکه از نام آن استنباط می شود سرقت اتومبیل و یا وسائل اضافی آن کلا سرقت شود و دیگر کشف نگردد و یا آنکه اتومبیل به سرقت رفته کشف گردیده و پس از کشف مشخص شود لوازمی از آن به سرقت رفته باشد و یا در حین سرقت خساراتی به اتومبیل مورد بیمه وارد آید .

خطرات تبعی و تکمیلی
همانگونه که ذکر گردید خطرات دیگری در بیمه نامه بدنه اتومبیل تحت پوشش قرار می گیرد که در بیمه نامه های معمولی جزو خطرات اصلی بیمه شده نمی باشد اما بیمه گذار می تواند با پرداخت حق بیمه ای اندک پوششهای تکمیلی مورد نظر خویش را دریافت نموده و ضمن تامین رضایت خاطر خویش ، موجبات بهره مندی از خدمات ارزنده این شرکت را برای خود فراهم نماید .

انواع پوششهای تکمیلی

 سرقت درجای قطعات و لوازم وسیله نقلیه
چنانچه لوازم اتومبیل (بدون سرقت کلی خود اتومبیل) در حال توقف دزدیده شود سرقت درجا (جزئی) محسوب می گردد و همانگونه که قبلا گفته شد این خسارت تحت پوشش خطرات اصلی قابل جبران نمی باشد در این صورت بیمه گذار می تواند هنگام صدور بیمه نامه درخواست پوشش سرقت درجا برای لوازم معینی مانند (رادیو پخش ، رینگ ، لاستیک و...) را بنماید که پس از بازدید کارشناس با پرداخت حق بیمه بسیار جزئی قطعات و لوازم مورد نظر تحت پوشش بیمه سرقت درجا قرار خواهد گرفت .
لازم به ذکر است ارزش مجموع لوازم و قطعاتی که تحت پوشش سرقت درجا قرار می گیرند از 20% کل سرمایه (اتومبیل مورد بیمه) تجاوز نخواهد کرد .

 شکست شیشه به تنهایی
با درخواست بیمه گذار و پرداخت حق بیمه جزئی جبران خسارت ناشی از شکست شیشه به تنهایی و بغیر از خطرات اصلی مانند شکست بواسطه تغییر دما و متراکم شدن هوا در داخل وسیله نقلیه و یا پرتاب سنگ تحت پوشش خطرات تکمیلی بوده و قابل جبران می باشد .

 غرامت ایام تعمیرات
در صورتیکه وسیله نقلیه بیمه شده جهت انجام تعمیرات و بازسازی و انجام کارشناسی برای مدتی الزاما در تعمیرگاه متوقف شود در این صورت جبران هزینه های ایاب و ذهاب و عدم استفاده از اتومبیل آسیب دیده در مدت کار مفید روی آن به عهده بیمه گر می باشد و این پوشش تکمیلی با پرداخت حق بیمه ای اندک به هنگام صدور بیمه تحت پوشش قرار  می گیرد و بیمه گذار در این راستا نیز از خدمات بیمه ای مورد نظر خویش بهره مند می گردد .

لازم به ذکر است حداکثر تعهدات بیمه گر برای این پوشش تکمیلی 30 روز بوده و توقف مفید در تعمیرگاه ، زمان مورد توافق بیمه گر و بیمه گذار و مورد تایید کارشناس بیمه گر است که از آغاز عملیات تعمیر و بازسازی تا پایان آن بطول خواهد انجامید . اما غرامت سه روز اول ایام تعمیرات بعنوان فرانشیز کسر خواهد گردید .

 نوسانات قیمت
با توجه به اینکه ارزش اتومبیل مورد بیمه ممکن است در اثر شرایط بازار در طول مدت اعتبار بیمه نامه افزایش پیدا کرده و اتومبیل مورد بیمه در هنگام حادثه بیشتر از مبلغ بیمه شده در روز شروع بیمه نامه ارزش داشته باشد می توان با خرید این پوشش و بدون اعمال ماده ده قانون بیمه خسارت را نشبت به ارزش واقعی روز دریافت نمود . لازم به ذکر است که نوسانات قیمت فقط در مورد خسارات جزئی قابل پوشش می باشد. بنابراین از بیمه گذاران محترم و هموطنان گرامی دعوت بعمل می آید چنانچه در مدت اعتبار بیمه نامه بدنه خود با افزایش ارزش اتومبیل خود مواجه گردیدند جهت افزایش سرمایه به بیمه گر خویش مراجعه نمایند و اقدامات لازم را به انجام رسانند .

 بلایای طبیعی
با درخواست بیمه گذار و پرداخت حق بیمه مختصر خطرات ناشی از (سیل ، زمین لرزه ، آتشفشان) نیز می تواند تحت پوشش بیمه بدنه اتومبیل قرار گیرد .

 خطرات ناشی از مواد شیمیایی
جبران خسارت ناشی از اسید و رنگ و مواد شیمیایی روی بدنه اتومبیل نیز بادرخواست بیمه گذار و پرداخت حق بیمه مختصر می تواند بعنوان پوشش تکمیلی به خطرات بیمه بدنه اتومبیل اضافه گردد .

توضیحات مهم در مورد بیمه بدنه اتومبیل

 مورد بیمه بایستی به قیمت روز بیمه شود تا بیمه گر با وصول حق بیمه واقعی زیانهای جزئی و کلی وارده را به نحو مطلوب جبران نماید . بدین ترتیب پیشنهاد می شود که وسیله نقلیه حتما مطابق با قیمت روز به همراه لوازم اضافی منصوبه بر روی آن به رویت کارشناس بیمه گر رسیده و تحت پوشش بیمه قرار گیرد ؛ لازم به ذکر است بهترین ملاک ارزش گذاری تعیین قیمت اتومبیل ، نظر کارشناس مجرب شرکت بیمه ای است که صرفاً‑ جنبه مشاوره دارد.

 چنانچه مورد بیمه به شخص دیگری فروخته می شود ، بلافاصله به شرکت بیمه اطلاع داده شود تا در صورت درخواست ادامه اعتبار بیمه نامه شرکت بیمه نام بیمه گذار را تغییر داده و بیمه نامه رسماً به خریدار جدید منتقل گردد .

 هر گونه تغییر در کاربری مورد بیمه بایستی به اطلاع شرکت بیمه برسد .

 

[ سه شنبه چهاردهم دی ۱۳۸۹ ] [ 12:44 ] [ محمد يحيي ن‍ژاد روشن ]
درباره وبلاگ

به نظر این جانب یکی از دلایل عدم اقبال عمومی به انواع بیمه ها کم اطلاعی عامه مردم و در نتیجه نارضایتی از بیمه ها می باشد.
بنده با ارائه اطلاعاتی هر چند ناچیز هدف بالا بردن اطلاعات عموم مردم و در نتیجه رونق بخشی سرانه بیمه در کشور را دنبال می کنم.
امیدوارم همکاران و فعالان صنعت بیمه بنده را از نظرات ذی قیمت خود بی بهره نگذارند!